SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

Okçu Deresi


  Acarlar Longozu`nun Sakarya Nehri ile bağlantısını sağlayan dereye Okçu Deresi denir. Nehir ile bağlantı noktası İhsaniye Mahallesindeki Pişkin Petrol`ün 50 metre güneyindedir. Amatör balıkçıların, olta balıkçılığı için uğrak yeri durumundadır. 
  Hiçbir kamulaştırma işlemi yapmadan dere yatağını derinleştirmek ve genişletmek mümkündür. Çünkü dere yatağının tapu kayıtlarındaki genişliği 25- 30 metredir.
  Yapılacak derileştirme ve genişletme işlemi ovadaki tarımın iyileştirilmesine katkı sağlayacaktır. Manavpınar`ı ve İhsaniye`nin Okçu Deresi`ne yakın olan kısımlarında arazi uzun süre sular altında kalmaktadır. Bu nedenle ekim işlemleri doğal olarak gecikmektedir. Ayrıca, kış dönemi içerisinde su kodunun yükselmesi nedeniyle arazinin otlak olarak kullanılması da mümkün olmamaktadır.   
  Okçu Deresi`nin, ıslah edilmesi durumunda, Manavpınarı, İhsaniye ve Deniz Köy Mahalleleri`nin Okçu Deresi üzerindeki arazileri, her tür tarımsal faaliyet için uygun hale gelmektedir.
  İşin bir boyutu bu olmakla birlikte, turizm için de çok büyük bir potansiyel aktif hale gelecektir.
  Küçük Boğaz Gölü ile Sakarya Nehri arasındaki kanal bağlantısı, sadece birkaç yüz metrenin açılması ile çalışır hale gelmektedir. Neden ve nasıl olduğunu anlamadığım bir şekilde, yaşanacak büyük güzellik, bir nefeslik üflemeyi beklemektedir. İster gaflet uykusu, isterseniz, başka yoğun işler nedeniyle olsun, bir gün mutlaka bir nefeslik üflemeye de sıra gelecektir.
  Okçu Deresi`nin ıslahı büyük maliyetli bir proje değildir. Biraz kıpırdanma ile Acarlar longozu ile Küçük Boğaz gölü arasını kürekli küçük bir kayık ile gezmenin keyfini, Adapazarı-Karasu yolunun açılması kadar önemsiyorum.
 Karasu şehir içinden geçen kanalın Sakarya Nehri`ne aktığı nokta ile Okçu Deresi bağlantısı karşılıklı olarak durmaktadır. Yaz döneminde oldukça durgun olarak akan Sakarya Nehrini kayık ile geçerek, kanallara geçiş yapmak çok basit düzenlemeler ile mümkündür.
  Karasu`nun turizm potansiyelini çok farklı boyutlara getirecek bu projelerin uygulanmasının önünde hiçbir engel yoktur. Teknik anlamda ise her tür sorumluluğunu almaya hazırım. 
  Bu projelerde, Karasu Belediyesi`ne yük getirecek hiçbir ciddi ekonomik külfet mevut değildir. Buna göre daha fazla beklemenin hiç kimseye hiçbir yararı olmayacaktır.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 840