SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 24.05.2019

Okullu Olmak


   Güzel bir uğraştır okullu olmak. Bazıları için anaokulu ile başlayan süreç %15-20 oranında öğrenci için üniversite ile sonuçlanır. Düşünen varlık olan insanın okullu olması, yaşam kalitesinin artması anlamına da gelmektedir. Düşünme ve değerlendirme yeteneğini kaybeden bir insana “yaşayan ölü” ifadesi kullanıldığına göre, bu yeteneklerin artmasını sağlayan okullu olmanın değeri ve kıymeti gerçekten ifade edilemez. İlkokula başladığım yıllarda, öğretmenimiz “bu günün küçükleri yarının büyükleridir” dediğinde büyük bir yalan söylediğini sanmıştım. Hayatımızın çocukluk, gençlik, orta yaşlılık ve ihtiyarlık dönemlerini ömrü olan herkes yaşıyor. Maalesef bu süreç herkes için gerçekleşmiyor.  
   10 yaşına kadar bebeklik ve çocukluk, 10-18 ergenlik, 15-25 gençlik dönemi olarak bilindiğine göre, büyüme sürecimizin büyük bir kısmını okullu olarak yaşadığımızı görürüz.      
   Yaşanılan dönem içerisinde bitmeyecek gibi görünen okul yılları içerisinde, arkadaşlığın dostluğun ve paylaşmanın en güzelleri yaşanır. Başarmanın, sınıf geçmenin ve öğretmenin gözüne girerek aferin almanın keyfi ise çok başka bir güzelliktir. Okul dönemine ait anılar herkes için çok kıymetlidir.  Yıllar sonra dahi okul yıllarını konuşanların,  gözlerinin çok farklı parladığını görürsünüz.   
   Her insanın hayatı bir romandır. Dürüst,  gayretli, çalışkan saygılı, paylaşmayı seven, çevresine fayda sağlayan, kısa gün karına itibar etmeyen insanların romanlarının tadına diyecek yoktur. Şüphe yok ki! Herkes gayretleri ile kendi tarihini yazar. Tarihi şanlı-şerefli yapmak elbette kişinin kendi elindedir. İyi bir tarihin temelini çalışmak oluşturur. Hem öğrencilikte, hem iş hayatında, çalışkan olanlar, kendi adlarına tarihi en güzel şekilde yazanlardır.  
   Bu süreç içerisinde büyük beyinler iş üretirken, küçük beyinler mazeret üretmektedirler.  
    Çok önemli bir söz “Yokuşta akıtılmayan ter, inişte gözyaşı olur.” Yokuşun en güzel yıllarını öğrencilik dönemi oluşturur. Hayatın provası olmadığına göre tembellik etmenin doğurduğu sonucu telafi etmek zor olacaktır. Boşuna demediler “akılsız başın cezasını ayaklar çeker.”  Sevgili öğrenciler, devir kendi hayat romanınızı ve kendi tarihinizi yazma zamanıdır. Dedelerinizin yazdığı şanlı tarih, sizlerin gayretleri ile yeniden filizlenecektir.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1322