SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019

ÖNCE ÖZÜR


   Okullarımızda idareci ve öğretmen olarak çalışanlardan bazıları, öğrencileri ve velilerini darbe operasyonundan sonra kapatılan dershanelere yönlendiriyordu. Böylece Milli Eğitim Bakanlığı`ndan maaş alan bir öğretmen, üzerine vazife olmayan işlerle uğraşarak yönetici olma idealine daha kolay ulaşıyordu. İdealini gerçekleştirenler ise bu kurumları ziyareti aksatmamaya, olabildiğince özen gösterirlerdi.
  İyi ile kötüyü, yalan-dolan ile kandırmayı bilmeyen ergenlik dönemindeki gençler, bu tür öğretmen ve yöneticiler tarafından bu kurumlara yönlendirildiler.
  Gece gündüz uygulanan beyin yıkama operasyonları, maalesef bazı öğrenci gurupları üzerinde çok etkili oldu. Bunların üniversite kazananlarına yurt imkânı sağlanarak ömür boyu sömürme ve kullanmanın yolları açık tutuldu.
  Meslek sahibi olanlar da daha önce yedirilen yemekler ve sağlanan faydalar başlarına kakılarak, kendi çıkarları için sonuna kadar kullanıldılar.
  Kiralanan ve çoğu zaman çöp yuvası haline gelen öğrenci evleri, hem veliler, hem de süreci izlemesi gereken Milli Eğitim`in yönetim kadroları tarafından görmezden gelindi. 
  Beyni yıkanan çok sayıda veli, çocuğunun tercihi olmamasına rağmen, çocuğunun itiraz etmesini de dikkate almadan, inatla, gözü gibi korumaya çalıştığı yavrusunu, başkalarının kötü emellerine alet etti. Bir meslek sahibi olmayı çok önemserken, çocuklarının ellerinden uçup gittiklerini göremediler.
  Bazen, hoca efendi kasetleri ile beyni yıkanan bir aile büyüğü, çevresi için, tam bir kara delik olduğunun farkında değildi.
  Rakip dershane konumundaki Özşen Dershanesi`nde Kimya Dersi verdiğim yıllardı. Lise son sınıfta okuyan iki iyi öğrenci tercihini bizim için kullanmak istiyordu. Birisinin velisi bizimle görüşmek istemiyor, çocuğunun görüşüne de saygı duymuyordu. Doğal olarak her şey tercihler doğrultusunda gelişti. Her iki öğrenci de üniversite için, ideallerini gerçekleştirecek puanı aldılar. F. Gülen dershanesini baba zoruyla tercih eden öğrenci, lisans diplomasını aldıktan sonra uzmanlığını da yaparak iyi bir iş gördü. 15 Temmuz sonrası ise görevinden alınarak ilk tutuklananlardan oldu. 
  Fakir bir ailenin, meslek sahibi olma peşinde koşan, göz bebeği evladı, kirli ellerde ziyan oldu. Aile, onunla yükselip gurur duyacak, o da çevresinin parlayan yıldızı olacaktı. Onu kullanan kirli eller emeline ulaşırken, en güzel umutların yerini, yıkılan büyük hayaller aldı. 
  Bu tablo oluşurken, bilerek ya da bilmeyerek buna alet olan, her derecedeki herkesin, eğer darbe girişimini onaylamıyorsa, kamuoyu önünde açıkça özür dilemesi gerekir. Kimsenin görmediği yerde dua ederek Allah`tan af dilemek ayrı bir konudur. 
  Kamu vicdanında aklanmak için, önce özür gerekiyor.  Suça karışanların yargılanması da ayrı bir konudur. Bu özürde yerel gazetelerden faydalanabilirsiniz. Verilecek ilanlarda samimiyetinizi ve inandırıcılığınızı anlatacak çok güzel ifadeler bulmak da sizin işiniz. En azından, yakın geçmişte bir taraftar olarak, kandırmak için kullandığınız yöntemlerden bir kısmını, bu defa ve bir defa, özür için kullanmanız gerekiyor.
      
     
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 751