SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.05.2019

Özel dershaneler


   Elli yıllık geçmişi olan bu kurumlar, önce Ankara, İstanbul ve İzmir gibi Büyükşehirlerde çalışmaya başladılar. Yıllar içerisinde bütün yurt genelinde çok sayıda dershane açıldı. Hükümetin paralel yapı ile mücadelesinin bir parçası gibi görünen mücadele içerisinde, 2015 Eylül ayında bu süreç bitirilmek istenmektedir.
  Her şeye rağmen, Anayasa Mahkemesi bu konudaki kararını açıklamadığı için sorunun nasıl sonuçlanacağı tam olarak belli değildir.
  İşin garip yanı, bazı öğrenciler dershanelere başvurarak, serbestlik olan yaz dönemi içerisinde, Eylül Ayına kadar kurs talebinde bulunmaktadır.  
  Dershanelerin aradan çıkması durumunda, özel ders alan öğrenciler, daha avantajlı olarak sınavlara girecektir. Özel mekânlarda, ev ortamında verilecek derslere de mi? Yasak getirilecektir. Bunun mümkün olamayacağı ise açıkça görünmektedir.
  Özel ders ücretlerinin saati 50–250 lira aralığındadır. Buna göre yılda 1000 saat ders alarak üniversite sınavına hazırlanacak öğrencinin özel öğretmenlere vereceği ücret, en küçük saat ücretiyle 50 000 TL`yi bulmaktadır. Aynı saat sayısının dershanedeki karşılığı ise 2500 TL`dir. Dershanelere gelen öğrenci velilerinin %10`u dahi bu ücreti verecek ekonomiye sahip değildir. Buna göre kapatma kararından en çok etkilenecek olanlar, dar gelirlilerdir. 
  Ülkemizde 12–13 milyon vatandaşımız kömür, yağ, makarna yardımı ile koruma altındadır. Seçim dönemlerinde ise yardımlar artmakta ve tam bir göz boyamaya dönüşmektedir. 
  “Balık yemeyi değil, balık tutmayı öğret” sözü boşuna söylenmemiştir. Balığı tutmayı öğrenen, yeme konusunda sorun yaşamaz.
  Vatandaşını, verdiği yardım ile dilenmeye alıştırmak yerine, bilgi, meslek ve iş sahibi yaparak, kendi ihtiyaçlarını karşılayacak hale getirmek, devletin asıl işi olmalıdır. 
  Çok sayıda öğrencinin idealinin gerçekleşmesine neden olan özel dershaneler, aldığı ücretle, öğrencilerine balık tutmayı öğretmiştir.  
  Yapılan yeni yasal düzenlemelerle çok sayıda dershane “Temel Lise” olarak çalışmaya başlayacaktır. Temel Lise`ye kayıt yaptıran öğrenci, ayrıca devlet okuluna gitmeyecek, diplomayı da bu kurumlardan alacaktır. Bu konudaki ihtiyacı büyük oranda karşılayacak Temel Lise açılımı içerisinde, Lise mezunlarının sınav hazırlığı mevcut değildir. Dershanelerin kapatılmasından en çok etkilenecek olanlar da bu mezun gurubudur.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1033