SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 24.05.2019

Özürlü gibi


   Karasu kumsalında oluşan erozyonu önlemek için deniz içerisinde oluşturulan dalgakıranlar, herkesin malumudur. Neden yapılıyor? Çünkü Karasu Kumsalı`nda 10 km boyunca ve en az 100 metre genişliğinde kumsal, oluşan erozyon nedeniyle yok oldu. 10 km = 10 000 metre eder. 10 000 X 100 = 1 000 000 metrekare olduğuna göre, 1 milyon metrekare kumsal yok oldu. 
   Kamusal alanda kaybolan kumsal nedeniyle, tapulu özel mülkiyet alanları, Karasu Kumsalı ve plaj sahası olarak kullanılmaya başladı. Öyle ki! Bazı alanlarda denizin içerisi de tapu kayıtlarına göre arsa konumundadır.
   Daha birkaç yıl önce, Sakarya İnşaat Mühendisleri Odası, "Kıyılarımızda Erozyon" konulu çok önemli bir çalıştay düzenledi. Bu çalıştay`a dönemin Sakarya Valisi, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, bürokratlar, akademisyenler katıldı.
   Çalıştay içerisinde İTÜ, ODTÜ ve Yıldız Teknik Üniversitesi`nin İnşaat Mühendisliği bölümünden profesörler  sunum yaptı. Sonuç bildirgesi içerisinde, midye avcılığı da Karasu Kumsalı`ndaki erozyondan sorumlu olarak tescil edildi. 
   Karasu Kumsalı`nda erozyon hangi alandadır? cevap: İhsaniye Mahalle altı ile Haralombo arasındaki kıyıda. Midye avcılığı hangi alanda yapılıyor? Tam olarak bu alanların önünde. Karasu Kumsalı`nda  midye avcılığı yapılmayan bölgelerde erozyon var mı? cevap: yok.
   Midye avcılığı uzun yıllar kotasız olarak yapıldı. Kim ne kadar midye çıkardı ise kamyonlara yüklenerek satışa sunuldu. Bir süredir kotalı olarak midye avcılığı yapılıyor. Kotalı üretimde, her tekne için 15 ton/gün uygulaması yapılıyor. Ortalama olarak 20 midye teknesi 20X15 = 300 ton/gün midye üretiyor. Bu kadar midye kıyıya 300 - 400 metre mesafeden ve 3-4 metre derinlikten alınıyor.
   Bu kadar midyenin kum olarak karşılığı yoğunluk hesabına göre yapılırsa en iyimser hesapla 600 ton/gün eder. Midye avcılığı sırasında kum zeminde oluşturulan havalandırmanın akıntı ile oluşturacağı kayıp miktarı hesaba katıldığında, yaklaşık olarak 1000 ton / gün, kum kaybı meydana gelir. Buna, herşeye rağmen kota dışı yapılacak satış dahil değildir. Kıyıdan kum almak yasak mı? evet. Neden? kıyı bozuluyor.
kıyının önündeki deniz dibinden her gün 1000 ton kum kaybı olursa kıyı bundan nasıl etkileniyor? Aaaaa bak işte bu soru çok zor; kumu karadan almak başka, aynı kumu sudan almak başka olabilir. Bu zor soruyu çözmek için hem bakmak hem de görmek gerekiyor. Kolay mı? hem bakacak hem görecek. aynı anda iki işi birlikte yapacak, üstelik maaşı da devletten alacak. Zor dostum zor.
   Çalıştay öncesi ve sonrası görüştüğüm ODTÜ İnşaat Mühendisliği`nden Prof. Ahmet Cevdet Yalçıner hocamız bu kadar kayıp, bu kumsalı bitirmek için tek başına yeter dedi. Bu nedenle de sonuç bildirgesinde midye avcılığı yer aldı. Midye avcılığının erozyon üzerine etkisi yanında nehir üzerindeki kum ocakları çok masum kalıyor.
   Şu devlete bir bakar mısınız? bir taraftan erozyon olmasın diye denize taş dolduruyor; diğer taraftan dolgu yaptığı yerin önünden her gün 1000 ton kum kaybına sadece bakıyor. Hem bakar hem görürse iki iş yapacağı için veya hem bakmak hem de görmek zor olduğu için kumsalda erozyon çözümlenemiyor. Karasu Kumsalı`nın, bu durumu görerek gülmekten eridiğini düşünen dahi var.
   1 günde 1000 ton, bir ayda 30 000 ton, sadece 4 ayda, 4X30 000 = 120 000 ton ediyor. Yılda sadece 4 ay avlanma için hesab yapıldığında dahi, kayıp kum 100 bin tonu geçiyor. On yılda bir milyon ton, 20 yılda iki milyon ton kum, midye sırtında uçup gitti.
   İki milyon ton kum kıyıya serildiğinde eski kumsal geri geliyor. Denize taş dökmeye gerek kalmadığı gibi deniz içerisinde arsa da kalmıyor. Karasu Belediyesi de vatandaşın arsasına Karasu Kumsalı demek durumunda kalmıyor.
   30 yıllık midye avcılığında Karasu Plajı`nı oluşturan kumsal (10 km boyunda ve 100 metre eninde) resmen satılmıştır. Şimdi herşeye rağmen biraz düşünebilenler bir hesap yapsın. Midyeden ne kazandık ve bu kadar kumsalın, kum olarak veya kumsal (Plaj ) değeri nedir?
   Hesap bu kadar basit olmakla birlikte 15 Eylülden itibaren aynı alanda midye avcılığına yeniden başlanacak. Buna karar veren, mevki, makam, oda, masa, yakıtı da devletten araba sahiplerini, beyin özürlülerden ayıran fark nedir?
                                                                        
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1155