SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

Rakip ve taraftar


Herhangi bir oyunda veya yarışmada birbirine karşı üstünlük sağlamaya çalışanlar birbirinin rakibidir. Yarışanların arka planında onları destekleyenler de taraftar gurubunu oluşturur. Hiçbir beklenti olmadan, gönlünde, taraflardan birinin kazanmasını daha çok isteyen kişiye taraftar denir.

 Rekabet ile düşmanlık birbirine karıştırılarak, rakipler arasında olduğu gibi taraftarlar arasında da kavga, yaralama ve öldürme olaylarını görüyoruz. Yenilmeyi hazmedemeyenler rakip de taraftar da olmasınlar.

 En çok taraftar bulan spor dalı futbol olarak görünüyor. Bu alanda ülkemizde ve Dünya’da çok büyük yatırımlar yapılırken, taraftar sayısı da giderek artıyor.

 Yarışmada yenilenler, dövüşte kazanmak isteyebiliyor. Yetmedi, taraftarlar da kendi aralarında sopalı, bıçaklı kavgalara girerek, farklı bir yol izliyor.

 Toplumumuzun erkeklerde % 4-6’sı bayanlarda ise % 6-8’i sinir hastasıdır. En tehlikeli taraftar gurubunu psikolojik ve nörolojik rahatsızlığı olanlar meydana getirir. Oturmasını bilmeyenle oturmazsın, konuşmasını bilmeyenle konuşmazsın, yarışmayı bilmeyene rakip olmazsın olur biter sanıyorsunuz. Üzerinde herhangi bir spor kulübünün formasıyla sokakta yürüme özgürlüğünün olmadığını düşünebiliyor musunuz?

 Fenerbahçe formasıyla Galatasaray’da, Galatasaray Formasıyla Fenerbahçe’de dolaşırsan, kafana bir odun yersin olursun şok. Hele bir de konuşursan, yersin iki bıçak darbesi olursun mort.

 Pazar günü oynanan FB-GS maçından sonra Edirnekapı metrobüs durağında Fenerbahçe taraftarı Burak Yıldırım, Galatasaray taraftarı olduğunu iddia eden iki kişi tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

 Adam olmayandan taraftar olmasını beklemeyin. Ortalama % 5 oranındaki psikolojik hastanın taraftar gurubu içine karışması ise ayrı bir kâbus. Hiçbir şey olamayanlar maalesef taraftar da olamıyorlar.

 Eğer taraftarsan, Saha içinde, tribünlerde, saha dışında, rakiplerinin anasına karısına kızına sülalesine ağza alınmayacak sözleri söyleme hakkı var. Anneler günü filan yoldan çıkmış taraftarı durduramaz.

Televizyon kanallarında, spor adına havlayarak yorum yapan konuşmacıları izleyeceksiniz.  Adına futbol diyeceksiniz. Peki! Anneler gününde 20 yaşındaki oğlunu bıçaklanarak kaybeden Anneye ne diyeceksiniz? 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1299