SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

Reklama kanmayın


   İletişim araçları( internet, televizyon, telefon, radyo) kullanılarak yapılan her tür ürün satışında, sorun yaşama ihtimali oldukça yüksek. Üstelik bir de çeşitli kandırma yöntemleri kullanılarak yapılan “şanslı gününüz” veya “ödül kazandınız” mesajları var ki! O da ayrı bir konu.

  Çeşitli radyo ve televizyon kanalları kullanılarak yapılan ürün satışları içerisinde sağlığımızla ilgili olanları birinci sıraya yazmak gerekir. Reklamlarla maddi ve manevi zararlara uğradığımız gibi sağlığımızı kaybedecek duruma gelmeyi hiç birimiz istemeyiz. Yetişkinleri kandırmayı başaran bu reklam canavarları, gençler ve ergenlik dönemini yaşayan yeni nesil için daha da büyük tehlike oluşturuyor.

  Okullu gençlerin ellerindeki telefonlarda internet bağlantısı olması, her tür kandırmaya ne kadar açık olduklarını göstermektedir. Ergenlik dönemini yaşamakta olan çocukların cinsel içerikli ürün satışlarına ilgisiz kalması oldukça zor olacaktır. Bilgisayar kullanımında,  çocuklar yetişkinlerden çok daha iyi durumdadır. Konuya daha zayıf hâkimiyet durumundaki velilerin, sistemi kontrol edebilmeleri için kendilerinin de yeniliklere açık olması gerekir. Hiç şüphe yok ki! Bilmediğimiz bir konuda denetim yapamayız.

  Afrodizyak(cinsel isteği artıran) ürün alımında, utanma duygusu nedeniyle internet ortamından faydalanmak veya yapılan reklamın peşine takılmak daha cazip gelebilir. Bu tür ürünlerin emniyetli olarak kullanımında doğru adres eczanelerdir. Çünkü buralarda Sağlık Bakanlığı’nın onay verdiği ürün satışları yapılmaktadır. Eczaneler, alımlarında ecza depoları aracılığını kullanırlar. Bu kanaldan, rastgele ürünün eczanelere girmesi mümkün değildir.

  Hatırlayın! Birkaç ay öncesine kadar, radyo ve televizyon kullanılarak yapılan antiromatizmal bir kremin  satışı, büyük boyutlara varınca, Sağlık Bakanlığı gereken incelemeleri yaptırdı. Sağlığa zararlı madde içerdiğinden, mevcutların piyasadan toplatılmasına ve satışının yasaklanmasına karar verildi. Eğer daha küçük boyutta satış hacmine sahip olsa belki bu gün de piyasada yeni alıcılarla tanışacaktı.

  Kandırmada kullanılan ifadelerden birisi de “bitkisel” kelimesidir. Çok iyi bilinmelidir ki! İlaçların yaklaşık %50 si zaten bitkisel kökenlidir. İlaç ve benzeri ürün kullanımında doğru adres, doktor ve eczane zinciridir.

  Vatandaşın kandırılmaması için ilgili bakanlıkların ve emniyetin çalışmaları istenen sonucu almaya yetmemektedir. Bu nedenle bu tür kandırmalara karşı kendi adımıza dikkatli olduğumuz gibi yakın çevremizi uyarmayı da görev kabul etmeliyiz.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ