SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.05.2019

SAC KAYIĞIN HİKÂYESİ


  Yurt dışında işçi olduğu 14 yılın tamamında asbest işleyen bir fabrikada çalıştı. İlk 5 yıllık çalışma sonrasında rahatsızlığı nedeniyle çıktığı doktor, sağlığı için bu fabrikadan çıkmasının daha doğru olacağını söyledi. Diğer iş yerlerinde ücret daha düşük olduğundan, sağlığı bozulsa da mevcut yerinde çalışmaya devam edeceğini söyledi. “İki kat fazla para ödüyorlar” diyordu. En iyi yaptığı iş, 35 yıl önce sigarayı bırakmak olmuştu.
  Gribal enfeksiyon sonrası iyileşemediğini düşünerek gittiği doktorda, akciğer filmi çekildi. Akciğerlerden birisinin alt kısmı beyaz görünüyordu. Uygulanan ilaçlardan bir sonuç alamadığını da ilave ediyordu. Kontrol için gitmeden önce, akciğerindeki beyaz görüntünün nedenini muhtemelen bulduğunu söyledi. “Asbest beyaz bir tozdur. Soluduğum hava ile akciğerin alt kısmında birikti. O yüzden beyaz görünüyor. Bunu doktora söyleyeceğim. Asbest fabrikasında çalışırken çok rahatsız olmuş ve midem yıkanarak kurtarılmıştım. Bakalım o ne yapacak.”  
  Sigaranın erken bırakılması hastalık oluşumunu yavaşlattığı için uzunca bir süre sağlıklı olarak yaşama şansını yakalamış bu ağbime “keşke, ilk rahatsızlığında işyerini değiştirseydin” diyorum.
  “Paraya çok ihtiyacım vardı. Dönercinin önünden aşağı yukarı tur atarak kokusuyla doyuruyordum karnımı. Hem kendi kazandığım hem de babamdan kalan mallarımın tamamını uşaklara dağıttım. Şimdi birisi saç balıkçı teknesi yaptırıyor. Benim ise emekli maaşımdan başkası yok.”
 “Çalıştım, çalıştım; çok çalıştım. İleride kanser olabileceğim söyleniyordu. İyiyim aslında, biraz nefesim daralıyor. Biraz yürüsem öylece kalıyorum. Biraz ağrım; Biraz da öksürüğüm var. Geçen sefer unuttuğum asbest fabrikasını söyleyeceğim doktoruma, bakalım ne diyecek.” 
  “Zamanında işi değiştirseydin de bu gün saç kayık yapan oğlun ağaç kayığı yaptırsaydı olmaz mıydı” diyorum. O da bana soruyor. “Sence olur muydu?
  Bu gün, iki kat fazla maaşla gelen hastalığa razı görünüyor. Saç kayık mı? Hastalık mı? Diye sorduğumda ise kahkahayı patlatıyor.
  “Ağaç kayık olsaydı da olurdu mu demek istiyorsun?” Bir de ilave ediyor;
  “Merak ediyorum; Bakalım doktor ne diyecek!”
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1272