SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019

Sağlıklı Ömür


 Hayatımızı daha sağlıklı ve daha güzel yaşamayı hep arzu ederiz. Hiç şüphe yok ki! Herkesin kendisine göre doğruları vardır. Yaşama biçimini de bunun üzerine kurar.

 Her şeyin daha güzel yerine oturması, insanların çalışma temeli üzerine kuruludur. Bedenini çalıştıranlar kuvvetli bir vücut sahibi olur. Bu vücut ömür boyu o kişiyi her ortamda korur ve temsil eder. Çevreden görülmesi muhtemel zararları da çoğu zaman doğal olarak uzaklaştırır. Üstelik eğer Allah ömür verdiyse ihtiyarlık dönemine sağlıklı ve kuvvetli bir yapı ile girmek ayrı bir avantajdır.

  Beyin olarak çalışanlar, düşünenler, araştıranlar, okuyanlar ise daha doğru düşünme ve yorum yapma yeteneği kazanırlar. Böyle kişiler için hayatlarının son döneminde bunama ihtimali büyük oranda ortadan kalkar. Hastalık ya çok geç gelecek ya da hiç gelmeyecektir.

  Beynini kullanma yeteneğini kaybeden bir insanın yaşam kalitesinden söz edilemez.

  Üçüncü olarak ruh sağlığını söyleyebiliriz. Psikolojik ve nörolojik rahatsızlık yaşamamak için güzel sanatlara ilgi duymak, ibadet etmek ve çevresi için pozitif düşünmenin önemi ön plana çıkar.

  Dengeli ve sağlıklı bir insan düğüne giderse güler ve oynar. Cenazelere katıldığında ise üzülür veya ağlar. Dengesi yukarı doğru bozulanlarda manik bir tablo oluşur. Böyle kişiler her yerde ve her ortamda hep gülerler. Böylelerine, toplum içerisinde manyak da denir. Depresyonla suskunluğa girenler için ise her yer cenaze ortamıdır.

  Hayatımızı dengede tutmak ve sağlıklı bir ömür sürmek için beden çalıştırılmalı beyin düşünmeli ve araştırmalıdır.

  Sigara ile sağlıklı bir ömür bir arada bulunamaz. Hem süründürür, hem öldürür. Alkol için en büyük risk, düzenli kullanımda bağımlılık yapmasıdır. Bu durumda beyin de beden de zarar görür.

  Esrar, sigara benzeri bağımlılık yapar. Sigara gibi bırakılabilir. Kullanılması halinde orta yaşlardan sonra delilik oluşur.

  Eroin, bir sefer kullanımda dahi bağımlılık oluşturur.

  Ömrünü büyük oranda ibadet ve çalışma ile sürdüren babamın iki güzel sözünü sizlerle paylaşmak istiyorum.

  “Hiçbir ibadetin affettiremeyeceği günahı çalışmak affettirir.”

  “Allahın kendisine verdiği kuvveti, elini kolunu havalara sallayıp harcayanlar antrenman yaptıklarını söylüyor. Kuvvetini ve gücünü çalışmada kullan, hiçbir şey yapamazsan ağaç dik. Hem bir faydan olsun, hem de antrenman mı neyse o olsun. Unutma ki! Bu güç ve kuvvet seninle hep kalmayacak.”

  Ağaç dikme mevsimi olduğuna göre umarım ki birileri bu öğütten ders alır.

 

 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ