SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 21.09.2019

Sakarya Ömerli Hattı


   Melen suyunu Ömerli barajına taşıyacak hatlardan bir tanesi boş olduğu için Sakarya Nehri`nin suyu ile bu hat doldurularak İstanbul`a akıtılmak isteniyor. İşte bu amaçla denizden yaklaşık 700-800 metre içeride kazı çalışması var. Kenarda oluşturulacak bir cep havuz yardımı ile nehrin suyu taşıma sistemine aktarılacak.
  Sakarya Nehri`nin suyu Karadeniz`e akmayı beklerken kendisini Ömerli`de bulacak. Nehir suyundaki kirliliğin daha iyi kontrol edileceğini düşünerek, ileriki dönemde daha temiz akacak bir Sakarya hayali içerisinde olabiliriz. Çünkü Ömerli`nin suyu İstanbulda evlerin musluklarından akacak. En azından ben öyle umuyorum. 
  İşin diğer boyutu ise bu çalışmanın aktif hale gelmesinden sonra balıkçı teknelerinin denize giriş çıkış işlemi zorlaşacak. İşte bu nedenle balıkçı barınağı çalışmasının acilen başlatılması gerekiyor. İşin garip yanı, ne balıkçı ne de bu işle ilgilenmesi gereken bürokrasi kademesinde hareket görünmüyor. Kısa sürede olmasa dahi, Yeni Mahalle`de nehir ağzına balıkçı barınağı yapılması durumunda Sakarya Nehri`nin ağır metal kirliliğine karşı daha iyi korunması da ayrı bir konudur. 
  Nehrin deniz ile birleştiği yerde derinlik 0,5metre ile 2 metre arasıdır. Tuzla mevkiine kadar nehirdeki derinlik 3 metre-4 metre arasıdır. Tuzladaki dönüşte ise derinlik 15 metreye ulaşmaktadır.
  Sakarya Nehri üst kısımdan denize doğru akarken, alttan ters akımla deniz suyu da nehir yatağına girmektedir. Nehrin denize döküldüğü yer nehir yatağına göre daha sığdır. Sakarya köprüsünün yukarısına atılan balık ağlarında, deniz analarını ve hamsileri yoğun olarak görmek mümkündür.
  Nehirden, Ömerli hattına su çekilmesi ile deniz suyunun  nehir yatağını dolduran miktarı artacaktır. İşte bu durumda artacak tuzluluk nedeniyle nehirden yapılan sulama alanlarında daralma oluşacaktır. Çiftçinin zarar görmesini engelleyecek bir çalışma yapılacaksa onun da bugün yapılması gerekir. Ayrıca, bu projelerden sonra nehir için yeni bir ekolojik dengenin meydana geleceği de açıktır.
  Diğer taraftan şehir içinden geçen ve açık kanalizasyon hattı olarak çalışan kanalın Yeni Mahalle ve İhsaniye`de oluşturduğu koku miktarı daha da artacaktır. Hoş, bugüne kadar şikayet edilmeyen bu durumu, o kadar da olacak olarak karşılamak mümkündür.  
  Umarım İstanbul`a su akıtmayı düşünen teknik ekip ve bu projede fiilen çalışanlar, doğabilecek olumsuzluklara karşı hesap yapmışlardır. Aksi takdirde yaz-boz tahtasına dönüşecek yeni projeler ile karşılaşmamız kaçınılmazdır.  
     
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1553