SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

SATSO ve KARASU


   Hafta içerisinde, yönetim kurulumuzdan arkadaşlarla SATSO başkanı Mahmut Kösemusul’a yaptığımız ziyarette bölgeyi ve Karasu’yu konuştuk. Kocaeli ve İstanbul çevresindeki yoğun yapılaşma ve sanayileşme, yeni yatırımcıların yer bulmada eskisi kadar rahat hareket edememesi, Sakarya iline olan talebi giderek artırıyor.

  Sanayi yatırımının yapılmasında aranan şartları şöyle sıralıyoruz.

Toprak (yatırıma uygun arazi )

Su ( yatırım yapılacak yerde sanayinin ihtiyaç duyacağı yeterlikte su bulunması gerekiyor.)

Ulaşım(Karayolu, denizyolu, demiryolu ve havayolu ulaşımlarından faydalanma imkânının olması)

Sermaye(doğal olarak, yatırım yapılmasında kullanılabilir bir sermaye gerekiyor.

Beşinci madde olarak sanayi merkezlerine yakınlığı da sayabiliriz. Bu koşullar göz önüne alındığında Sakarya vilayetinin, uygun bir yatırım alanı olduğu anlaşılıyor. Sakarya vilayeti içerisinde Karasu ilçesi daha gözde bir yatırım alanıdır. Zengin bir tatlı su havzasına sahip ve denizyolu ulaşımı için liman yapımı devam ediyor. Ayrıca, demiryolu çalışması devam ediyor.

  SATSO başkanı Sayın Kösemusul’un da dediği gibi “Kovsak da gelecekler, sanayi yatırımlarında seçici olmaya ve projeleri doğru yönlendirmeye çalışıyoruz.”

  Karasu ilçesi, Turizm ve sanayi yatırımını doğru yerlere doğru biçimde yerleştirirse, turizmini tam öldürmeden durumu kurtarabilir. Ancak bir tek tersanenin Karasu plajını ne hale getirdiğini de iyi görmek gerekiyor. Burada kayıp ve kazanç hesabı yapmak mümkün mü?

  Eskiden 1-2 saatte gittiğimiz Adapazarı yolu artık yarım saat olunca Karasu’ya yapılacak her tür yatırım Adapazarı’ndaki ilgili kurumlar tarafından dikkatle izleniyor.

  SATSO yeni üretilen otomobillerin testinde kullanmak üzere iki bin dönüm arazi arıyor. Bu konuyla ilgili Deniz köy’de kısa bir gezinti de yapmışlar. Yatırım alanının deniz kıyısı olması gerekiyor. Bu konuda iki vilayetle daha yarıştığımızı öğrendik. Çevre kirliliği olmayan yatırım için Deniz köy’ün gündeme gelmesi bizim için büyük kazanç olur.

  Karasu’da Sanayi ve turizm yatırımlarını bir denge içerisinde yerleştirirsek, Karasu’nun kazancı Sakarya vilayetinin de kazancı olur. Hatta bu kazanç, bütün Türkiye’ye aittir. Sadece kişisel çıkara göre yapılan hesaplara küçük hesap denir. Artık büyük hesap zamanıdır. Biz hesap yaparken Türkiye de kazanmalı.

  Yatırımlarımızı Tersaneye benzetirsek, Liman ve midye avcılığı gibi çevre etki değerlendirmesini doğru yapmadan yola devam edersek, kar etmek yerine külliyen batarız. Bu arada, dönülmez yolculuğa uğurladığımız Dr. Haluk Erülgen ağbimize Allahtan rahmet diliyorum.  

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ