SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019

SEÇİM Mİ SINAV MI?


  24 Haziranda yapılacak üniversitelere giriş sınavının tarihi, seçime öncelik verilerek 30 Haziran tarihine ertelendi. Seçme ve seçilme yaşının 18`e düşürülmesi ile Liselerin son sınıfında okuyan ve üniversite hazırlığında olan öğrenciler de seçim sürecine dâhil oldu. Liselerden mezun olup üniversite hazırlığında olan öğrencilerin aklı, seçim ile sınav arasında sıkışmış durumda.
  “El adama öğüt verir ama ekmek vermez” atasözünü akıllara getiren bir durum var ortada. 18 Yaş gurubunu gaza getirmek için, milletvekili sıralamasında seçilme şansı olmayan yerlere 18 yaş gurubundan yazılan adaylar da var.
  Diyelim ki? Sıralamada seçilecek yere çok da zeki bir lise mezununu yazdınız. Oldu ki! Bu milletvekili de oldu. Bu bir iyilik mi yoksa kötülük müdür?
  Üniversite okuma şansı askıya alınarak sıralamaya yazılan öğrenciye “üniversite çok da önemli değil, seçilmektir esas olan” mesajı mı? Verilmek isteniyor.
  Üniversite okumak ile ismin önüne bir unvan yazılıyor; Dr. Ahmet, Öğretmen Fatma, Avukat Hatice, Mühendis Mehmet gibi.
  Bir toplantıda konuşmak için söz aldınız ve şehrin imar planını anlatıyorsunuz. Mimar değilsiniz, Mühendis değilsiniz ancak, mimar ve mühendislere tavsiyelerde bulunuyorsunuz. “Vay be!” diyerek sizi dinleyenleri kandırabilirsiniz; Ancak işten anlayanlara karşı bir inandırıcılığınız olmadığı gibi, yaptığınızdan da bir hayır gelmez.
  “Bilgi sahibi olmadan görüş sahibi olunmaz” gerçeği ile bir kez daha karşı karşıyayız.
  Sevgili Üniversite adayları, seçim zamanı, siz de sandığa giderek oyunuzu verin. Seçime ayırdığınız zaman sadece bu kadar olsun. Seçim propagandalarına alet olmayın. Sizin için önemli olan önümüzdeki süreyi ders çalışarak, uykusuz kalarak en verimli şekilde kullanmaktır
  “sepeti koluna, herkes kendi yoluna” sloganınız olsun.    
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 301