SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

Seçime doğru


   Yerel seçimlerin yapılacağı 30 Mart tarihinin genel seçim havasına bürünmesi sokaktaki tansiyonu giderek artırıyor. İşin bu boyuta varmasının gerisinde, yasal ve yasa dışı olarak isimlendirilen dinlemelere bağlı olarak ortaya çıkan iki durumdur.
  Birincisi, yasal olmayan yollarla milyarlarca dolarlık çıkar teminidir. Bu nedenle dört tane bakan görevlerinden alınmıştır. Bunlara ait para sayma makineleri, ayakkabı kutularında dövizler ve en son Başbakan ile oğlu arasında geçtiği iddia edilen ses kaydındaki “parayı sıfırlama” konuşmaları gündemin esasını oluşturmaktadır.
  İkinci olarak, on bir yıllık Ak Parti iktidarında, istekleri büyük oranda yerine getirilen Pensilvanyalı Gülen hocanın, devlet içerisindeki paralel yapının lideri olduğu, üstelik bunu kendisini gizleyerek yaptığı, bizzat Recep Tayyip Erdoğan tarafından, meydanlarda çok gür seslerle seçmenlerle paylaşılmaktadır.
  Bu arada dört bakanın görevden alınması ile aynı zaman dilimi içerisinde tutuklanarak cezaevine konulanlar, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldılar. Bu durumu memnuniyetle karşılayan başbakanın aksine Bülent Arınç`ın yorumu “vicdanları rahatsız eden bir durum” olarak değerlendirilmiştir.
  “Kimin haklı olduğuna, vatandaş 30 Mart tarihinde karar verecektir” Diyerek vatandaşa şikâyette bulunan Başbakan R.T. Erdoğan, “inlerinden çıkaracağız” ve “sülük bunlar, üstelik bu durum, kirli kanı emen sülüklere hakaret sayılır. Bunlar temiz kanı emiyorlar. Sülükten daha kötü” diyerek paralel yapıya yükleniyor. 
  Suç ve suçlu konusunda karar verenler hâkim ve savcılardır. Meydanlar, bu konuda aklanma yeri değildir. Hem suçlu hem de güçlü olanların meydanları doldurma ve taraftar bulma şansı daha büyük olacağına göre, kalabalığın kararının güçsüz mazlumu mağdur edeceği açıktır. 
  Paralel yapı şikâyeti yapan hükümetin, bu konudaki değerlendirmeyi, kendisi ile ilgili ağır suçlamalardan önce yapması inandırıcılığını daha çok artırırdı. Son on yılda çok önemli davalarda karar verici rol sahibi hâkimlerin ve bunlarla birlikte çalışan polislerin görevlerinden uzaklaştırılmasından sonra, yeni atananlara duyulacak güven, kafaları, çok önemli ölçüde karıştırmaktadır. Herkesin kendi tarafından bakarak yorum yaptığı gerçeği dikkate alındığında, sap ile samanın birbirine karıştığı daha iyi anlaşılmaktadır.
  Her şeye rağmen siyasi gündemi vatandaşın vereceği oylar belirlemelidir. Güven veren hâkim ve savcıların kadrolandırılması ise ayrı bir konudur. Olayları sağduyu ile değerlendirerek sandık başına gitmek ise hepimiz için görev sayılmalıdır.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1084