SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Şehir İçi Yol Çalışmaları

Şehir İçi Yol Çalışmaları


                                        ŞEHİR İÇİ YOL ÇALIŞMALARI

 Yol düzenlemesi yapılırken esas amaç, vatandaşı rahat ettirmek ve emniyetli bir şekilde ulaşımı sağlamaktır.

 İyi olacak diye yapılan bir düzenlemenin, uygulama aşamasındaki durumunu değerlendirmek, gerekirse yeni bir çalışma yapmak, genel bir kuraldır.

 Yeni Mahalleye giderken Adapazarı yol ayrımında üç yol ağzı olan yeri şöyle bir gözden geçirelim. Aydınlatması da olmayan bu kavşakta “ışıksız döner kavşak” uygulaması var. Karasu’nun en çok kaza yapılan yeri bu noktadır. Üstelik bu düzenlemeden önce aynı yer çok daha emniyetliydi. Daha az kaza olan yeri, neredeyse her gün kaza olacak hale getirmek, hizmetten sayılıyor. Projeyi yaparak uygulamaya koyanlar, sürücülerin canını yakma işinde çok başarılı oldular. Belediye kepçesi kavşaktaki taşları kucaklayıp çöpe atsa, en başarılı işlerden birini yapmış olur. Aslında molozlarla birlikte kavşağı yapanları da süpürebilsek daha da iyi olur.

 Karasu’dan Kocaali istikametinde devam eden yol çalışmasında da bir sürü gariplik var.

 Birincisi, iki şerit devam eden yolun emniyet şeridi yok. En azından yolun şehir içinde kalan bölümünde bu çalışmayı yapmak büyük rahatlık sağlardı.

 İkincisi, döner kavşakların girişlerinde dönüşü kolaylaştıracak cep yok. Yeni Mahalle yolundaki üç yol ağzı kavşağı mantıksızlığı, Küçük Boğaz’a giden yol üzerinde de uygulanıyor. Sol şeritte seyreden araçlar dönüş yapmak istediklerinde yoldaki trafik düzeni bozuluyor.

 Yol güzergâhı çok güzel, asfalt da iyi atıldı. Sürücünün akıllısı var delisi var. Genç olanı var yaşlı olanı var. Yavaş gideni var hızlı gideni var. Düzenleme yapılırken hepsini düşünmek gerekir. Daha şimdiden kaza geliyorum diyor.

 Yapılacak düzenlemeler için yolun genişletilmesine gerek yok. Çünkü orta yerdeki yeşillendirilecek kocaman adadan biraz almak bütün sorunu çözmeye fazlasıyla yetiyor.

 Yeni Mahalle kavşağındaki kötü örnek, düzenlenmekte olan yeni kavşaklarda örnek alındı. Dönüşü kolaylaştıracak cepler yerine, orta alanda ot büyütecek yeşil alanlar genişletildi.

 Amaç emniyetle seyredecek trafik akışı mı? Yoksa ineklerin ağzını sulandıracak otlak yapmak mı? Bu yol çizimlerini yapanlar mühendis mi? Çoban mı? Belki de bunlar öyle bilge kişiler ki! Yaptıklarını anlamak herkesin harcı değil.

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1545