SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.05.2019

ŞEHİR TRAFİĞİ


  Dünden bugüne Karasu trafiğini ve Adapazarı merkez trafiğini bir araç sürücüsü olarak gözlemliyorum. Yalı Mahallesi dört yol kavşağına ilk ışıklar uygulandığında, bizim de ışıklı kavşağımız oldu diyerek hem gülümsemiş, hem de sevinmiştik.
  Trafikte çözümü giden yol, her işte olduğu gibi yorum yapmaktan geçer. Yorumu yaparken, benzer sorunu yaşayanların hangi düzenlemeleri yaptığına da bakmak gerekiyor.
  Şehir içi hızı 50 km diyerek her yeri 50 km hızla gitmeye kalkarsanız daha işin başında sınıfta kalırsınız. Bu mantıkla, hem insana hem de diğer araçlara çok kolay çarparsınız.
  Şehir içerisinde trafik kazaları oluyor. Kaç tane kaza oldu. Belli noktalarda olan kazanın, toplam kaza sayısına oranı nedir? Bunlar için hangi çözüm üretiliyor? Bu işin analizi yapılıp, gerçekten çözüm üretilmeye çalışılıyor mu?
  Mevki ve makam sahibi olmak, sorumluluk sahibi olmayı da birlikte getirir. İnsanlarımızın maddi ve manevi olarak zarar görmesini engelleyecek, bunu minimize edecek çözüm üretmek için kafa yormamız gerekiyor. Geçmiş olsun, Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun, yazısı böyle yazılmış, takdir-i ilahi diyerek iş görmek bu konunun ayrı bir boyutudur.
  İstanbul ve Ankara caddeleri üzerindeki trafik akışını çözümlemek için, Adapazarı Kuzey Terminali önünden, Serdivan hattına giden yolu iyi izlemek gerekiyor. Aynı cadde önce, sarı ve kırmızı ışıklarla donatıldı. Cadde üzerinde meydana gelen uzun araç kuyrukları nedeniyle bütün ışıklar ortadan kaldırılarak, bugün mevcut olan proje uygulandı. Araçlar hiç beklemeden yollarına devam ederken kaza da oluşmuyor.
  Bu yaz döneminde göreceğiz ki! Ankara ve İstanbul caddelerimiz, mevcut durumu ile bizlere saç-baş yolduracak.
  Çözüme giden yol yorumdan geçer. Yorum yaparken ise önce bilgilenmek gerekiyor. Adapazarı merkezde oluşan bilgi bizim için de çözüm demektir.
  Bu işlemler yapılırken, aynı hat için emniyet şeridini de hesaba katmak ve buna göre bir yol çalışması gerekir. Daha fazla yanlış yapmadan il merkezinde üretilen trafik çözümlerini ilçemiz için de gündeme almamız gerekiyor.      
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 705