SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

Sigara nasıl bırakılır?


 Hiç şüphe yok ki! Keyif olsun diye başlanan sigara içiminde, sempatizanlık, kısa süre sonra bağımlılığa dönüşür. Bağımlılığı sağlayan madde nikotindir. Sağlam bir irade sahibi, kafasında bu işi bitirirse, bir defada “bir daha sigara içmiyorum” diyerek elindeki paketi atıp sigarayı bırakabilir.

  Ancak, bu iş herkesin kolay uygulayacağı bir süreç olarak görünmüyor. İrade zafiyetine, yıllar süren sigara tiryakiliği eklendiğinde kurtulmak biraz daha güçleşiyor.

  Bu güne kadar, tiryakilere sigara bıraktırmada yardımcı olmak üzere,  piyasaya birçok ürün çıkarıldı. Nikotin içeren çikletler, nikotin bantları ve pastilleri kullanarak sigarayı bırakan çok sayıda insan vardır.

  Hepsinden daha etkili ve üstelik “Ben sigarayı yavaş yavaş içerek bırakmak istiyorum” diyenlere ve irade konusunda zafiyet gösterenlere uyacak bir ilaç şu anda eczanelerde satılıyor.

  Adı CHAMPIX, 0,5mg ve 1mg vareniklin tartarat içeriyor. Sigarayı bırakmak isteyen kişi, 1.2.3. günlerde 0,5mg lik tabletlerden günde bir tane alıyor. 4.5.6.7. günlerde ise günde iki defa 0,5 mg tablet almaya devam ediyor. Tiryakinin bu tabletleri alırken sigara içmesi keyfiyeti var. Tedavinin sonraki aşamasında günde iki defa 1mg tablet alınıyor.

  Bırakmada en etkili olan faktör, tablet alımından sonra sigara içmeye devam edilirse, ağız tadında bozulma ve mide bulantısı oluşması. Bu durumda doğal olarak içilen sigara miktarı azalıyor. Buna bağlı olarak, hiçbir yoksunluk sendromu yaşamadan, sigara içiminde sona doğru gidiliyor.

  Çok etkili bir şekilde sigara içimini azaltıyor olması nedeniyle bu güne kadar üretilen en etkili formül olduğunda hiçbir şüphe yok. Anne sütüne geçtiğinden emziren annelerin kullanmaması gerekiyor. Onlar için kullanma zamanı emzirme döneminin sonu olabilir.

  Ağır böbrek rahatsızlığı yaşayanlar ise doktor yardımı alarak tedaviye başlamalıdır. Bunun dışında söylenecek çok şey yok.

  Genel olarak üç aylık kullanım ile bu iş bitiyor. Koruma amaçlı ve isteğe bağlı olarak üç aylık ek kullanım önerilebilir.

  Bu güne kadar verdiğim en doğru karar olarak,  yaklaşık 30 sene önce bir daha içmemek üzere sigarayı bırakmış olmamı görüyorum. 

  Kanuni Sultan Süleyman’ın meşhur sözünü de sizlerle paylaşmak istiyorum. “Halk içinde muteber nesne yok devlet gibi; Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi”

  Tiryakilerin, sigarayı hastalık gelmeden önce bırakmasını dilerim.

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ