SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.05.2019

SINAV


    İşiniz ne olursa olsun hepsinin içerisinde bir sınav vardır. Devlet memuru vatandaşın işini görürken, esnaf, müşterisini karşılarken, ayakkabı boyacısı fırçasını sallarken, hep bir sınavın içerisindedir. İşini iyi yapanlar, maddi ve manevi olarak kazananlardır.
  Görevini, hava atarak ve tafralı hareketlerle yapanlar olduğu gibi göze girmek veya daha çok kazanç sağlamak için abartılı gidenler de vardır.
  “Babam rahmetli oldu. Kefen siparişini yaptım. Sıra parayı ödemeye geldi. Kefeni aldığım esnaf borcunuz yok diyor. Nasıl olur? Diyorum. Belediye kefen paralarını ödüyor da”
  “Ulan, babam beni kefeninin parasını belediye ödesin diye mi büyüttü. Al şuradan babamın kefen parasını, kim dedi sana kefen parasını belediyeden al diye”
  Daha üç gün önce yapılan üniversite giriş sınavının birinci basamağı olan YGS` de öğrencilerin en büyük şikâyeti sınav için verilen silgiler.
Son yıllarda öğrencilerin sınavda kullandığı kurşunkalem, kalemtıraş ve silgi, sınav komisyonu tarafından veriliyor. Sınav harcını istediğin kadar artır; Sonra da bunlar benden olsun diyerek göze girmeye çalış.
  Kurşunkalem ve de silgi her öğrenci için farklı bir anlam taşır. Bu nedenle de kırtasiyelerde çok fazla çeşit vardır. Markasından yumuşaklık ve sertliğine kadar her çeşidini bulabilirsiniz. Her öğrenci kendisi için en uygun olan kalemini ve silgisini alır.
  Bir yıl emek veren öğrencinin eline, ver odun gibi silgiyi, sonra da saniyenin hesabını yapan öğrenciye saç baş yoldur.
  Senelerce neredeyse her sınavın sorularını çaldıranlar bu defa “bizden olsun” yakıştırmasıyla öğrencinin ve vatandaşın gözüne girmeye çalışıyor. Göz boyama işlemi, göz çıkarmaya dönüyor.
  Silgi ve kurşunkalem kontrolü yapamayan bir sınav komisyonu nasıl olur. Bu kadar beceriksizliği anlamak da anlatmak da resmen kafa karıştırıyor.
  Hükümet olarak iş görmek istiyorsan bırak kurşunkalem ile silgiyi ve de kalemtıraşı, sen soruları çaldırma; “Benim adamım” diyerek devlet kadrolarını liyakatsiz ve beceriksizlerle doldurma.
  Yüksek öğrenim kurumlarındaki kontenjanları ülke ihtiyaçlarına göre yeniden düzenle, 500 000 öğretmen fazlası varken, eğitim fakültelerindeki kontenjanları artırma, KPSS sınavları ile 4 yıllık fakülte mezunlarını süründürme, hesabı doğru yap ki! Yıllarca verilen emekler boşa gitmesin.
  Kefen parasını, olmayana, kalem ve silgi parasını, okula gidemeyen fakir çocuklarına harca, bırakın milli piyango bileti gibi 18 yaşında milletvekili palavrası atmayı, bırakın damattan sonra torun için de bakan hayali kurmayı, çekin öğrencinin elindeki kalem ve silgiden elinizi, sadece adam gibi yönetin devleti. 
  Sınav bunun adı, dün soruları çaldırarak bugün de kurşunkalem ve silgi ile sınıfta kaldınız.          
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 605