SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

Sokma akıl


  Karasu’nun en büyük zenginliği hiç şüphe yok ki! Kıyıdaki kumsaldır. Uygun şekilde güneşlenirseniz, kış mevsiminde daha sağlıklı bir süreç yaşarsınız. Kolay hasta olmazsınız. Yüzersiniz, koşarsınız, var olmanın ve yaşamanın sefasını sürersiniz.

  Sokma akıllıya diyorsunuz ki! Herkesin güneşlendiği bu alan, her tür taşıt aracı için gezi alanı değildir. Kullanılan aracın tekeri ile kafanın kalınlığı arasındaki benzerlik nedeniyle, kafa da araç da uyumlu olarak yola devam ediyor.

  Sigara içip dumanını savuran kişi izmaritini söndürme gereğini de duymadan kumsala fırlatırken düşünemiyor. Bu güne kadar birkaç kez bu tür izmarite basarak canımın yandığı gibi başkalarının da benzer olayları yaşadığına, çok sayıda tanık oldum. Hatta sadece bu nedenle yaralanıp eczaneye gelen çocukların ağlamasına tanık oldum.

  Yediği çekirdeğin kabuğunu ortalığa dağıtanı mı? Altını değiştirdiği çocuğunun bezini kumsala gömeni mi! Kuma savurduğu şişenin kırılmadığını görüp iki şişeyi birbirine vurarak kırık cam parçaları ile tarih yazanı mı? Hepsini bulmanız mümkündür. Poşetleri, yiyecek artıklarını, sigara paketlerini, ortalıkta bırakmak ise oldukça masum sıradan işlerdendir. Kumsalı kirletmekte elinden geleni ardına koymayanlar, “biz böyleyiz” diyerek şikâyet de ediyor.

  “Temizlik imandandır” sözünü bilmeyenimiz yoktur. Yollarımızın ve kumsalımızın temizliği ile iman arasında bir bağlantı kurmaya çalışıp, imanın da temizlik boyutunda olduğu sonucuna varırsak, ne bu Dünya’da ne de öteki tarafta yüzümüzün gülmesi zor görünüyor.

  Yazlıkçılar gelmeden kıyı temizliği yapmanın, her günün akşamında kumsala çöpçü salmanın, “çevremizi temiz tutalım” diye yazmanın maalesef çok da değeri yoktur. İşin esası “sokma akıllı” sayısını azaltmaktan geçmektedir.

  İslam’ın beş şartı içerisinde pislikte boğulmamak da olsa akıllanır mıydık; Bilemiyorum. Rahmetli anam, “Sokma akıl, 40 adım gider” derdi. Herhalde o zaman öyleydi. Şimdikilerin sokma aklı, oturdukları yerde yok oluyor; Daha ayağa kalkmadan ise uçup gidiyor.    

 

    

  

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 485