SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019

Su’dan hikaye


   Herşeye bir formül bulan Ak Parti iktidarı, büyükşehir yasası ile köylerin adını mahalleye çevirirken çoğu kişi, bu durumu memnuniyetle karşıladı. Nasıl olmasın, kasaba merkezinde oturanlar, küçük değil büyük şehirli olurken, uzaktaki köylü kardeşimiz ise yakınımızdaki mahalleli oluvermişti. Küçük şehirli olmak mı? Büyük şehirli olmak mı? köylü olmak mı? mahalleli olmak mı? fakir olmak mı? zengin olmak mı? 
   Öyle ya! bu kadar şişirmeden sonra artık küçük para yerine, büyük paralarla uğraşmak için olsa gerek, suyun metreküp fiyatı üç kat artırıldı. Su faturaları, büyük şehire yakışır hale getirildi.
   Malum, şu sıralar musluklardan akan suyun rengi oldukça bulanık. Kimine göre çamurlu, kimine göre ise kumlu olduğu için, su rengini farklı görüyoruz. 
   Bir SASKİ`li ye sorduk bunun nedeni nedir? 
   "SASKİ şu sıralar Karasu`da balık tutuyor. Eskiden bir verenden şimdi üç alıyoruz. "Siz de bilirsiniz ki! Paluk, en iyi bulanuk suda tutulur." Mantıklı, nasıl da düşünemedik.
   Yine bir SASKİ tahsilat memuruna vatandaş çıkışıyor? "Sizde hiç utanma yok mu? musluktan, su kadar da kum geliyor? bir de suya zam yapıyorsunuz."
   "İyi de beyefendi siz kumun metreküpünün kaç lira olduğunu biliyor musunuz?"
   Bir dostum anlattı; SASKİ`nin suya neden üç kat fazla fiyat uyguladığını, ilk zamanlar kimse anlamamıştı. Şimde ise herşey daha kolay anlaşılıyor. 
   Nasıl yani;
   "Karasu`nun kumu şifalı değil mi?" Tabii ki! Evet. Zaten şifa kaynağı kum, maden deresinden denize ulaşıyor. Maden Deresi`nin Çamuru`nun şifalı olduğunu da SASKİ keşfetmiş. Yemek yapmak için de üç beş şey birbirine karıştırılmıyor mu? Ne oluyor sonra, lezzetli faydalı bir ürün oluşuyor. İşte tam da böyle, şifalı kum+şifalı çamur+hayat kaynağı olan su=Şifalı Çamur Banyosu
   Uygulama şekli: Küvet veya derin bir fıçı, şifa kaynağı, SASKİ patentli Maden Deresi suyu ile doldurulur. Çivileme olarak içine dalınır. Ben diyeyim 5, siz deyin 15 dakika bu ortamda durulur. Daha önce bir kapta biriktirilen küçük abdestin % 100 hijyenik suyu durulanmak için baş aşağı dökülür. Sırt ağrısı, bel ağrısı, hepsi birden kanalizasyon çukurunda kaybolur.
   Hem su, hem çamur banyosu, eczaneyi boşver; Unut doktoru. Hesabın tamamına bakmayanlar bir de şikayet ediyor. Bilmiyorlar ki! bunun adı SASKİ....
   "Deme yav!!!!!!!!! Kim uyduruyor lan bunlari HASKİ...."


 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2231