SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

Su paraları


   30 Mart 2014 tarihinde büyük şehirli olduktan sonra su metreküp fiyatlarına yapılan üç kat zam, ilçemizde tam bir şok etkisi yaratmıştır. İşte bu nedenle ilgili kuruma, hem şahsen hem de KASİAD olarak başvuruda bulunarak, yapılan işlemi sorgulamaya aldık. Şahsıma verilen cevabı sizlerle paylaşıyorum.
   "İlgi dilekçenizde Karasu Belediye Meclisinin 07.10.2013 tarih ve 58 nolu kararında 2014 mali yılı içinde uygulanacak olan gelir tarifeleri 01.01.2014 - 31.12.2014 tarihine kadar su ücretlerini meskenlerde, atık su ücreti dahil 1.54TL alınacağı ile ilgili karar verildiğini, ancak; gelen faturalarda bu fiyat uygulamasının olmadığını bunun nedenini, atık su bedeline ve su metreküp bedellerine itiraz ettiğinizi, ayrıca; Saski`nin Karasu su şebekesi ile ilgili hangi ıslah çalışmaları yapıldığı hakkında tarafınıza bilgi verilmesini ve bu konuda gereğinin yapılmasını istemektesiniz. 
   Faturanızın yüksek geldiğini belirterek gerekli incelemenin yapılarak tarafınıza bilgi verilmesini talep etmektesiniz.
   İlgi yazınıza istinaden 6360 sayılı kanun ile "Sakarya büyükşehir belediyesinin sınırları il mülki sınırlarıdır." şeklinde düzenleme yapılmıştır. 30 Mart 2014 tarihinde kanunun yürürlüğe girmesi ile Sakarya il sınırlarındaki su ve kanalizasyon işleri kurumumuz sorumluluk sahasına girmiştir.
   24.04. 2014 tarih ve 2014/061 sayılı SASKİ Yönetim Kurulu Kararı ile yeni bağlanan yerleşimlerin birim fiyatları belirlenmiştir.
   Bu sebeple yeni bağlanan yerleşimlerde yapılan işlemler  ...............................................................................SASKİ personelleri tarafından faturanın okunduğu tarihteki yönetim kurulu kararı ile belirlenmiş yeni birim fiyatlar üzerinden yapılmaktadır.
   Atık su bedeli; Çevre ve Orman Bakanlığı`nın 27.10.2010 tarih ve 27742 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan atık su alt yapı ve evsel katı atık bertaraf tesisleri tarifelerinin belirlenmesinde uygulanacak usul ve esaslara ilişkin yönetmelik 17.2 maddesi, ............................................................................................................................................................................... aynı yönetmelik 12.1 maddesi ..........................................................................................................
   Karasu ilçesinde Nisan ve Mayıs aylarında 6 adet derin kuyu sondajı ve muhtelif şebeke bakım ve revizyonları yapılmıştır. Kapsamlı şebeke çalışmaları projelendirme işlemleri devam etmektedir.
   Bilgilerinize rica ederim. Cengiz İlter Daire Başkanı" 
   Bizim sorguladığımız konu çok açıktır. Büyükşehir kapsamına girdikten 24 gün sonra, Karasu Belediyesi`nin yıl sonuna kadar aldığı su fiyatını hiç dikkate almadan, yeni bir yönetim kurulu kararı ile hangi ölçüye göre bu kadar büyük zam uygulandığıdır.
   Açılan altı kuyu, bakım ve revizyon düşünülerek mi? bu zamlar uygulanmıştır. İleride yapılacak kapsamlı çalışmalardan sonra kapsamlı zam uygulaması da bu yönetim kurulunun keyfiyetinde mi? görülmektedir.
   Herşeye rağmen su fiyatlarında bir miktar indirim yapan SASKİ yönetimi, yaptığı yanlışın az da olsa farkına varmış görünmekte-dir. Seçimlerden hemen sonra yapılan uygula-manın, ne etik, ne haklı, ne de anlaşılır hiçbir yanı yoktur. Su fiyatında lütuf gibi yapılan indirim de bu haklılığımızın açık bir kanıtıdır.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1109