SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

TAKSİM PARKI


   Çok sıradan görünen bir inşaat ve çevre düzenlemesi sırasında yaşanan olaylar durulmadan devam ediyor. Vatandaş zarar görüyor. Güvenlik teşkilatı zarar görüyor. Ekonomi zarar görüyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti zarar görüyor.

 Tayyip Erdoğan`ın karşısında kendi gurubu içerisinde, dik durarak konuşabilen kaç tane bakan ve milletvekili vardır? Ya da var mıdır? Hangi danışmanı “efendim sorunu doğru yönetmek için biraz kafa yoralım” demek cesaretini gösterebiliyor?

 TRT ve merkez medya dediğimiz televizyon kanalları, Tayyip Erdoğan`ı kızdırmamak için sokaktaki ve sınırdaki olayları görmezden geliyor. Tartışmalı programlardan kaçınıyor veya çok itina ile seçilmiş konuşmacıların hükümete yağ çekme programlarını yayınlıyor.

 Yapılan gösteri, söylenen söz hükümeti rahatsız ediyorsa haber değeri yok. Hükümeti övüyor, Tayyip Erdoğan`ı uçuruyorsa manşete yerleşiyor. Daha yeni yedi tane gazete aynı manşeti attı.  İşte o manşet; “demokratik taleplere canımız feda” İnternet ortamında gazeteleri görmeniz için “yedi gazete aynı manşeti attı” yazmanız yeterli. Neden mi öyle oldu? Çünkü Tayyip Erdoğan`ı yağlamak önemli olan. “Yine Gerdi” başlığını atarsanız, Başbakan`ın 100 metre yakınına zor girersiniz. 

 Abdullah Gül ve Bülent Arınç başladıkları işi devam ettirsinler, Tayyip Erdoğan da sadece konuşmasın bu iş biter.

 Taksim parkının çok önemli bir kısmı yıllar önce(1955)Hilton Oteli ardından 1973 de bitirilen Sheraton Oteli ile yok edildi. Hilton oteline, 1965 yılında bina projesine uygun olarak, 150 odalı ek bina ilave edildi ve toplam oda sayısı 428 oldu. Sheraton`un yapıldığı yıllarda üniversite öğrencisiydim. O yıllarda İstanbul Mimarlar Odası`nın bu otelin projesine itiraz ettiğini çevre bilincinin de çok fazla olmadığını söyleyebilirim.

 İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş`ın yaptığı açıklamaya göre, Taksim- Maçka park alanı 50 000 metrekaredir.  Tartışmalı topçu kışlası ve gezi alanı projesi 11 000 metrekarede uygulanıyor. Buna göre, toplam park alanının %20 sinden fazlası,  “AVM`de olabilir, otel de olabilir fakat kışla yapımı kesinlikle olacak” sözleri arasında gündemde ilk sırayı alıyor.

Hiç kimse, polisin de sokakta yürüyen halkın da zarar görmesini istemez. Öyle görünüyor ki! “çapulcu” edebiyatı ve “polisimi bunlara yedirtmeyeceğim”  sözleri ile Tayyip Erdoğan`ın sirke satan yüzü bir kenara bırakılmaz ise sokaklar kolay durulmayacak. Tayyip Erdoğan dışında, liderlik formatına uygun kaç AKP`li olduğu da bugünlerde belli olacak. 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1680