SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

Tekne çekek yeri


  Karasu Limanı`na bağlı balıkçı gemilerinin yıllık veya iki yıllık bakımlarının ve sörvey işlemlerinin yapılması için karaya çekilmeleri gerekmektedir.  Sağlıklı bir avlanma süreci yaşanması için, teknelerin, en az, iki yılda bir defa karaya çekilmesi zorunludur. Yeni Mahalle`de ve İhsaniye Kum Mahalle`de bugüne kadar yürütülen bakım işlemleri zorluklar içerisinde yürütülmüştür.
  Karasu Liman Başkanlığı ile Tersaneler ve Kıyı Yapılanmaları Genel Müdürlüğü, bakım onarım ve sörvey işlemlerinin yapılabilmesi için, belli şartların yerine getirilmesini Karasu Su Ürünleri Kooperatifinden talep etmektedir.
  Bu şartlar şunlardır:
  1-Can ve mal güvenliğinin sağlanması için bu alanların tel örgü içerisine alınması.
  2-Alanlar içerisine 2 adet 50kg`lık tekerlekli yangın söndürücüyü ve hortumları içeren “Yangın İstasyonu” kurulması.
  3-Gemi atıklarını toplamak için yeterli sayıda varil ve çöp konteyneri konulması.
  4-Alanlar içerisine elektrik ve su hattı çekilmesi.
  Bu şartların oluşması halinde, bakım onarım ve sörvey hizmeti verilebileceği, açıkça ifade edilmiştir.
  İlkbahar ve Yaz mevsimi teknelerin bakım zamanıdır. Eylül Ay`ı ile de avlanma sezonu açılır. Durum böyle olunca, kasasında bu işleri görecek parası olmayan kooperatif yönetimi büyük bir telaş ve koşturma içerisindedir.
  Para olmamakla birlikte, kooperatif tarafından nehrin Yeni Mahalle tarafında 12 metre ve altı tekneler için, İhsaniye Kum Mahalle tarafında ise 24 metre altı tekneler için bakım yapılması gereken yerler belirlenmiştir. Yeni Mahalle tarafında 40metre Kum Mahalle`de 50 metre boyunda kıyı için beton çalışması yapmak gerekiyor.  
  2015 yılı balık sezonu Karasu Balıkçıları için tam bir hayal kırıklığı ile sonuçlanmıştır. Palamut Balığı`nın hiç av vermemesi, işin özünü oluşturmaktadır.
  Tersaneler ve Kıyı Yapılanmaları Genel Müdürlüğü`nün, Karasu Liman Başkanlığı aracılığı ile Karasu Su Ürünleri Kooperatifi`nden istediği şartların hepsi Karasu`nun ihtiyacıdır. Balıkçının özel ihtiyacı değildir. Çözüm üretmesi gereken kurumlar, Kıyı Yapılanmaları Genel Müdürlüğü ve Karasu Belediye Başkanlığıdır.
  Nehir ve denizi tekneler kullanıyor diye her şeyi tekne sahiplerine yüklemenin hiçbir mantığı yoktur. Karayollarında, köprüleri ve yolları araç sahipleri kullanıyor diye, yolların yapımı, bakımı ve onarımı araç sahipleri tarafından mı karşılanıyor? Oldu olacak, bu kurumlar maaşlarını da Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanlığından istesinler. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1076