SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.05.2019

TERELELİ


  Yıllar önce üniversiteye hazırlık için başvuruda bulunan bir veli “eğer kazanma garantisi verirseniz öğrencimin kaydını yaptıracağım” diyordu. Bu işin garantisi olmaz dediğimde ise rakip dershanenin garantiyi verdiğini ballandırarak anlatıyordu. “Onlar sadece dershane değil cennete de gönderiyor” dediğimde ise bu karalamanın doğru olmadığını söylüyordu.
  Senelerce, sınıflar geçiliyor, hoca efendi rüyasında sınav sorularını görüyor, okullar kazanılıyor, katkı sağlayanların işçi veya memur olmalarına kolaylık sağlanıyor, hatta evlenmeleri için de senaryolar yazılıyordu.
  17–25 Aralık operasyonları sonrasında, Recep Tayip Erdoğan`ın “kandırıldım, devlet işinde paralel yapı olmaz” sözlerinden sonra, yıllarca bu işlere destek verenler de “evet, kandırıldık” diyordu.
  Kısa süre önce eskilere giderek sohbet ettiğim bir öğrencim, “Babam, Şakir Şen on beş yıl önce, bunlar sadece dershane değil derken ona küsmüştüm. O zamanlar söylediği daha yeni anlaşıldı. Nereden biliyor olabilir.” Dedi 
  Yıllarca, hükümet içerisinde bir dediği iki olmayan hoca efendi gurubuna her tür desteği veren dönemin Başbakanı R. Tayip Erdoğan 
“kandırıldım” diyerek kamuoyunun önünde durumu kurtarmıştır. 
  Yıllarca, yardım adı altında soyulan, vatandaş, “Vay bee meğer paralelmiş” diyerek haraca bağlanmadan kurtulmanın keyfini yaşıyor.  
  Ergenekon, balyoz, Poyraz Köy, Casusluk gibi davalarda Asker için en acımasız senaryolar yazıldı. Bu tablonun oluşmasında rol sahibi olan Polis Teşkilatına ait polis kolejleri ve polis akademileri kapandı. Asker itibarından, polis okulundan olurken, yargılama sürecini takip eden hâkim ve savcılar da mesleklerinden oldu.
  İşinde ya da memuriyetinde paralel adı verilen hoca efendi gurubundan yardım alanların karalanması ve dışlanması çok kolay. Çok sayıda kişi temizlik amacı ile yargılanıyor veya emekli ediliyor. Bu süreçte, karalanmak istenen birileri aradan çıkarılırken, “kim bunlar” diyerek de sorgulama yapmak gerekir.  
  Dün, Hoca Efendiyi ABD`de ziyaret ederek “artık dön” diyen “Bakan” düzeyindeki yetkililer masum; Dün, iş arayan gençleri, sınıf geçmek isteyen öğrencileri, onların yurduna ve kursuna yönlendirenler masum;  Onlara devletin kurumlarını teslim edenler masum, Onlara, “ne istediler de vermedik” diyenler masum;  bir baltaya sap olmak için çalmadık kapı bırakmayan, “köprüyü geçene kadar” diyerek yanlış bir sürece girenler ise suçlu. 
  Türkiye Cumhuriyeti hükü-metleri sadece oy avcılığı için, bu gün adına “Paralel Devlet yapılanması” dedik-leri yapıya yıllarca destek vermişlerdir. Şu anda hepsi süt gibi AK`tır. Olan ise iş ve aş peşinde koşarken her şeyini kaybederek “Terelelli” olan insanlarımıza olmuştur ve olmaktadır.   

     
  
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 933