SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

Testi kırılmadan


   Her alanda her zaman, daha iyi sonuca ulaşmak için, önceden alınması gereken tedbirler ne kadar çok olursa, olumsuzluklar da aynı ölçüde minimize olur. Sıfır sorunlu bir toplum yaratmak mümkün değilse de sağlıklı düşünen ve davranan insanların sorumlulukları giderek artmaktadır.
  Hindistan`da otobüs`e binen sapıkların araç içindeki bayanlara taciz ve tecavüz görüntüleri de insanı çıldırtacak cinstendi. İzlediğimde, bu kadar geri bir toplum nasıl olur? Diye düşünmüştüm. Benzer bir olayın Türkiye`de olması, hem ülkemiz hem de insanlarımız adına tam anlamıyla utanç verici bir durumdur. Suça karışan insan sayısının üç olması da ayrıca değerlendirilmelidir. Tam bir suç şebekesi, yolcu taşımacılığı yapıyor. 
  Şehir içi ve şehirlerarasında yolcu taşımacılığı yapan araçların sahipleri veya araç kullanıcıları, hangi denetimden sonra yetkilendiriliyor? Yolcu şikâyetine bağlı olarak ruhsat iptali uygulanıyor mu? Yolcu taşıması yapan araçların şoförlerinin psikolojik ve nörolojik testten geçirilmesi gerekmez mi? 
  Genç kız intiharlarının nedenleri, geride kalanlar tarafından ne kadar sorgulanıyor? Suça karışanlara verilen cezalar gerçekten caydırıcı mı? 
  Evde, sokakta, okulda, işyerinde, toplu taşıma aracında, taciz ve tecavüz olaylarını en düşük seviyelere getirmek için çok ciddi çalışmalar yapılmalıdır. Yaşadığımız ortamın daha güvenilir olması için, iyilerin sorumluluğu her zamankinden daha fazladır.
  Potansiyel olumsuzlukların azalmasında, en önemli faktör paylaşmaktır. İnsanlar, yaşadıkları sorunları en güvendikleri ile kesinlikle paylaşmalıdır. Taciz ve tecavüz durumunda adının geçmesini istemeyen çok sayıda bayan, hiç de istemeden suçluyu korumuş olmaktadır. Bir olaydan sonra zarar görmeyen suçlu, daha büyük eylemlerin potansiyel zanlısıdır. 
  Bütün ailelerin, çocuklarına paylaşmayı iyi öğretmesi gerekiyor. Hiç düşmeden yürüme öğrenilemediği gibi yanlış yapmadan büyümek de mümkün değildir. İyi günde ve kötü günde, herkesin, yakınlarını sahiplenme sorumluluğu vardır. Toplum da mağdurun yanında olmayı başardığı ölçüde sağlıklıdır. Yüz kızartıcı suç mağduru da olsa, her tür olumsuzluğun paylaşıldığı bir dost, herkes için olmalıdır.
  İçerideki sapık sayısından çok daha fazlasının dışarıda bulunduğu gerçeği, iyileri daha da sorumlu ve duyarlı yapmaktadır. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1017