SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 20.03.2019

TRAFİK KAZALARI


   Ülke olarak, trafik kazaları ile kaybettiğimiz, can ve mal kaybının azalması en önemli dileklerimizdendir. “İşe adam yerine adama iş” ile başlayan yanlış süreç, yapılan ilave yanlışlarla tam bir sorunlar yumağı oluşturuyor.
  Yaptırdığınız bir binanın mühendisi “sen projeye karışamazsın ben istediğim gibi yaparım” diyebiliyor mu? Herkesin kendine göre sınırları ve sorumlulukları yok mu? Elbette var.
  10 Kilometrelik şehir içi duble yolunda, göstermelik bir iki tane “cep” dışında, kavşaklardaki sürüş emniyetini sağlayacak hiçbir çalışma yok. Faturayı, vatandaş olarak hepimiz ödüyoruz. Sadece malımızla ödesek! Canımızla, kolumuzla, bacağımızla ödüyoruz. Toplumsal refleksimiz çok az ve çok ağır çalışıyor.
  Çoğu zaman, yapılanları yıkarak maliyetleri birkaç katına çıkarıyoruz. Çaresizliğimizi ve beceriksizliğimizi “Allahın takdiri” diyerek geçiştiriyor; işi daha da karmaşık hale getiriyoruz.
  Şehir içi yol çalışması, Karasu yerel yönetiminin katkılarından uzak olarak gerçekleşti. Güzergâh üzerinde yol kadar da yeşil alan bırakıldı. Sürücü ve yaya hatalarının bedeli çok ağır bir şekilde ödeniyor. Yol üzerindeki aydınlatmalar da yeterli değildir.
  Karasu Devlet Hastanesi`ne yakın olan duble yoldaki asfalt çalışması gerekli emniyet tedbirleri alınmadan başlatıldı. İşin yarısından sonra da, kontrollü geçiş için yapılması gereken işlemler tamamlandı.
  2014`ün on ikinci ayı içerisinde yine bu köşeden şunları yazmışım 
    “Kocaali istikametinde yapımı biten, ancak, kazaya davetiye çıkaran, Karasu şehir içi yol çalışmasına dikkat çekmek istiyorum. 
  Çağdaş Fındık Fabrikası, 32 Evler ve yakın zamanda kullanıma girecek olan Karasu Devlet Hastanesi sapakları`nın yapılış mantığını anlamak mümkün değildir. Karasu`dan transit geçiş için de kullanılan bu yol güzergâhında, çok güzel bir şekilde araç dönüş cepleri yapılarak, yolu düzenlemek varken, İlçemizin en büyük ihtiyacı çim alan oluşturmak gibi bir çalışma yapılmıştır.
  Yol çalışmalarının başlangıcında, dönüş cepleri için çalışmanın yönlendirilmesi gerektiğine dikkat çekmiştim. Projeyi yapanlar, yapılana destek verenler, kendi bildiklerini uygulamaya devam ettiler.
  Adapazarı şehir içinden Yenikent ve Korucuk hattına giden güzergâhta yapılan yol çalışması da Karasu için model olabilir. “Işıksız Döner Kavşak” çalışması ile de emniyetli bir geçiş sağlanabiliyor.”
  Yaralanmalı ve ölümlü kazaların, seri bir şekilde devamını izliyoruz. Trafik polisleri de “kim ne kadar suçlu” raporları düzenliyor. 
  Yazıklar olsun! Güzelim yolu ölüm tuzağı haline getirenlere ve bu durumu görmezden gelenlere…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 991