SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 21.09.2019

UCUZ İŞLER


  Şu sıralar en çok mücadele edilen konu, marketlerde fiyatları ucuzlatarak hayatımızı biraz daha kolaylaştırmak. Bir taraftan Bakan, diğer taraftan Başkan, piyasadaki pahalılıktan, büyük marketleri sorumlu tutuyor. Piyasa bozulduysa bunu fırsata çevirmek için neden daha pahalı satıyorsunuz? Demek istiyorlar. “Ucuzluk yapmazsanız biz de gereğini yaparız” hem bakan hem de başkanın açık seçik tehdidi olarak kulaklarımızı çınlatıyor.
  Eğer elinizde böyle sihirli bir değnek vardıysa ve bu güne kadar uygulamadıysanız, işlediğiniz günahın faturasını ödeyen bu insanlara yazık değil mi? 
  Nüfusu fazla ailelere Allah kolaylık versin. Çünkü hükümetin sağladığı kolaylık vatandaşın rahatlamasını sağlamaya yetmiyor. Kaç gram ekmeğin kaç lira olduğunu bilen var mı? Ekmeğin pahalı olmasından da muhtemelen fırıncı sorumludur.
  Kasaplardaki et fiyatından da kasaplar sorumludur. İnsanlık ve vicdan adına, şu fiyatları biraz ucuzlatsalar da vatandaş daha çok et yese kötü mü olur? Onlara da hadlerini bildirmek gerekir.
  Halk Pazarlarında yapılan denetimlerde herkes pahalılıktan şikâyet ediyor. Pazar fiyatlarını uygun gören yok. Bu fiyatlar, marketlerde daha da artıyor. 
  Bu bir insafsızlıktır. Bu hesap sorulmalıdır da bu güne kadar sorulmayan hesabın faturası ne olacak?
  Ekmeği ucuzlatmak için, buğdayı dışarıdan ithal etmek gerekir. Öyle olduğu için buğday dışarıdan geliyor. Buna rağmen fırındaki ekmek ucuzlamıyor. Buğdayın ekim maliyetinin ucuzlaması için, gübre fabrikalarının satılması, sonra da gübre fiyatlarının artması gerekiyordu. 
  Hükümet de öyle yaptı. İşte bu yüzden, ekmeğin hesabı özellikle fırıncıdan sorulmalıdır.
  Tarım ve Hayvancılığın canlanması için yurt dışından saman ithali yapılması, şeker fabrikalarının da satılması gerekiyordu. Öyle de yapıldı. 
  Bu yüzden de sebzeyi pahalıya satan pazarcıya, markete, et fiyatını düşürmeyen kasaba haddini bildirmek gerekir.
  Ucuz işler ve ucuz politika ile ucuzluk neden olmuyor? 
  Soru bu!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 181