SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

Üniversite sınavı


   ÜSS, ÖSS, ÖYS, YGS, LYS Yarım asır içerisinde üniversiteye yerleşecek olanların girdikleri sınavlardır. Hafta sonu, 15 Mart Pazar günü yapılacak YGS için öğrenci ve velilerde heyecan giderek artıyor.
  Dört yıllık fakültelere yerleşmede YGS puanı %40 etkili olurken Haziran içerisinde yapılacak LYS`nin payı ise %60 dır. 
  Sınav öncesi yapılacak yoğun konu tekrarı ile uygulanan deneme sınavlarının, sonuç üzerindeki rolü büyüktür. Ancak, Cumartesi günü, çalışma bırakılmalı, gezerek ve dinlenerek vakit geçirilmelidir.
  Sınav sabahı, en geç saat 7 00 de kalkılmalıdır. Kahvaltıda mide çok şişirilmemelidir. Bununla birlikte yumurtalı, tereyağlı, reçelli ve ballı iyi bir kahvaltı yapılmalıdır. Sınavdan 1 saat önce, salon önünde bulunacak şekilde harekete geçilmelidir. Çünkü sınav yaklaştıkça cadde ve sokaklarda araç trafiği yoğunlaşmakta, doğal olarak gerginliğe neden olmaktadır.
  Bina içerisine giren öğrencilerin ilk işi, ihtiyaç duymasalar dahi tuvaleti ziyaret olmalıdır. Çünkü sınav öncesi ve sınav sıra-sında, heyecan nedeniyle idrar torbası önün-deki kas gevşemektedir. Bu durum, aşırı bir şekilde tuvalet ihtiyacı oluşturmaktadır. Her yıl %5–10 arası öğrenci, böyle bir durumu yaşamaktadır. Tuvalete giderek salona giren öğrenci için sorun giderilmiş demektir. 
  Öğrencinin görevi, dikkatli ve düzenli hareket ederek, mevcut bilgi birikimini ve sınav öncesi yaptığı deneme sınavlarının ortalamasını, YGS sınavına yansıtmaktır. Buna göre en kolay yapılan sorular öncelikli olarak çözülmeli, diğer sorulara ikinci ve üçüncü turlarda geçilmelidir. Yapılamayan sorularda takılıp kalmak, zamanı gereksiz harcamak, yapılabilecek sorulardan uzaklaşmak demektir. 160 soru 160 dakika(2 saat 40 dakika) zaman içerisinde çözüleceğinden, zamanı verimli kullanmak gerekmektedir.
  Her sınavın, derslere ait zorluk düzeyi birbi-rinden farklıdır. Zorluk ve kolaylık herkes içindir. Esas olan, az ya da çok demeden yüreğini sınava koyarak, yapılabilecek soruları bularak çözmektir. Bulunan sonuçlar, cevap anahtarına hemen işaretlenmelidir.
  Genel olarak, yorum sorularda ilk tercih, işlemli sorularda ise ikinci tercih daha doğru çıkmaktadır. 
  Yapabileceği soru kalmadığını düşünerek sınavdan erken çıkmak kesinlikle yanlıştır. Her şeye rağmen, uğraşılarak yapılacak sorular aranmalı ve bunlar üzerinde çalışılmalıdır. Süreyi sonuna kadar kullanmayanlar, kazanmaya değil kaybetmeye adaydır.
  Pazar günü YGS`ye girecek tüm öğrencilere başarılar dilerim.  
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 879