SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.05.2019

UZMAN GÖZÜ


   Evinizin önünde toprağı çok verimli bir bahçeniz var. Buradan alacağınız verim, yapacağınız çalışma kadardır. Herhangi bir tohum ekimi yapmadan, sadece gübreleme ve sulama ile ot ve dikenden oluşan bir bahçeye sahip olursunuz. En önemlisi, ne ekerseniz onu biçersiniz.
  Toprak tohum ile beyin de bilgi ile yeşerir. Hangi alanda bilgi sahibi olursanız, o konuda daha iyi görüş sahibi olursunuz. Bu nedenle “Bilgi sahibi olmadan görüş sahibi olmak” abesle iştigaldir.
  9–18 Ergenlik, 15–25 yaşları gençlik dönemidir. Gelişimin tamamlandığı yaş, erkeklerde 25, bayanlarda ise 26`dır. 
  Beyin yorgunluğu diye bir kavram yoktur. Çocuk ya da yetişkin, çok oku-duğu ya da, çok düşündüğü için beyni-ni yoramaz. Çünkü beyin yorulmaz. 
  İnsanların kendilerine ait özel yetenekleri vardır. Koşturursanız en iyi koşucuyu, problem çözdürürseniz en iyi yorum yapanı bulursunuz. Aynı alanda yapılan işlem sayısı arttıkça hem hata oranı azalır; Hem de daha hızlı işlem yapılır.
  Çok çalışanda çalışma, çok yürüyende yürüme, çok uyuyanda uyuma, çok oyun oynayanda oyun oynama, çok kahveye gidende de kahveye gitme alışkanlığı oluşur. 
  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı diyor ki;
  “Sömestr tatilinde öğretmenlerimizin çocuklara ödev vermesini istemiyoruz. Yıl içerisinde de daha az ödev verilmesini sağlayacağız.”
  Bugünün çocukları yarının büyükleridir. Büyüklerimizin mevcut durumu Dünya standardının çok üstünde olmalı ki! Eğitim ve öğretimden sorumlu Bakan, yavaşlama emirlerine sarılmış olsun.
  Son 40 yıl içerisinde, gelişme düzey-leri bizden geride ve bizimle aynı çiz-gide olan çok sayıda ülkenin gerisinde kaldığımızı, vatandaş bilmese dahi ilgililerinin bilmesi gerekiyor. 
  Anlaşılamayan konu şudur.
  Dünya arenasında, gelişmiş ülkeler ile aramızdaki mesafeyi daha çok yatarak mı? Daha çok çalışarak mı? Kapatacağız. Gerçek hayat gerçekten bir oyundan mı? İbarettir.
  Yıllarca yürüyerek futbol oynayan milli takımımız hep hezimet yaşadı. Çocukluk dönemimizde bizler bu durumu şaşkınlıkla karşılardık. Televizyon sayesinde gördük ki! Futbol yürüyerek değil, koşarak oynanıyor. 
  Yeni yılda herkesin daha iyi yaşam standardına sahip olmasının sadece bir tek yolu var; O da tempoyu artırmak. Öğrenciler de bilsin ki! Daha az işlem yaparak daha iyi sonuç almak ve iyi okullarda okumak mümkün değildir. 
  Yediden-Yetmişe herkese, yeni yılda daha tempolu bir çalışma dilerim.          
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 889