SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019

VAR OLMAK


  Dünya üzerindeki canlılar gen yapılarına göre varlıklarını sürdürür ve sonuçta ölürler. Bitkilerde tohum-toprak, omurgalı hayvanlarda ve insanlarda sperm-yumurta ilişkisi vardır. Tohum, belirleyici olurken toprak da şekillendiricidir. İyi tohum, iyi toprak, iyi ürün demektir. 
  Söğüt ağacının dibinden söğüt filizi, çınar ağacının dibinden ise asırlık çınar filizleri çıkar. Doğal olarak hiçbir fasulye hiçbir ağaç gibi uzun yıllar yaşayamaz.
  İnsanın da milletlerin de çınar gibi olanları olduğu gibi fasulyeden olanları da vardır. Tarihsel süreç içinde yok olanları da, çoğalanları da kolaylıkla görüyoruz.
  Her dönemde, gelecek için yeni temeller atılıyor. Gecekondu üzerine gökdelen kurulamayacağı gibi çalışmadan ve üretmeden, geleceğin güzel şekillendirilmesi mümkün değildir.
   Daha güzel bir Türkiye için, sahip olduğumuz bilimsel ve ekonomik düzey, istediğimiz yerde olmamakla birlikte, küçümsenecek bir noktada da değildir.
  Dünya standardında marka ürünümüz az olabilir. Arçelik benzeri marka ürünlerimizin artması, ülkemizin istikrar ve iyi yönetiminden geçmektedir. % 10 altındaki enflasyon, ülkemizin geometrik dizi olarak büyümesi demektir. Geometrik dizi kartopunun büyümesine benzer. Doğrusu, işlerin yolunda gitmesi halinde Türkiye daha da hızlı büyüyecek potansiyele sahiptir.
  Nedenlerini şöyle sıralamak mümkündür.
  Yurt içerisinde ve yurt dışında Aziz Sancar benzeri (Nobel Kimya Ödülü Sahibi) vizyon sahibi Türk, tahminlerden fazladır.
  1999 yılından itibaren eczanelerden ilaç alımı bilgisayar ile yapılmaktadır. Bilgisayarı üretmedik ancak, dünya standardında kullanıyoruz.
  Ülkemizin ticari potansiyelini belirleyen parametrelerden iki tanesi çok daha kıymetlidir. Birincisi dünyadaki Türk nüfusudur. İkincisi ise yeryüzündeki İslam potansiyelidir. Sahip olduğumuz coğrafya da bu iki potansiyelin en güzel şekilde kullanımına uygundur.
  Tarihsel büyük sürecin en yakın arka planında, Türkiye Cumhuriyeti`nin de temelini oluşturan 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğu vardır.
  Anlayacağınız, ne Türkler fasulyeden bir millet, ne de Türkiye Cumhuriyeti Devleti, fasulyeden bir devlet değildir. Büyük çınarın dibinden filizlenmeye devam eden fidan, kısa bir zaman sonra hiçbir kuvvet tarafından eğilip bükülemeyecektir.
  Yıllardır yaşadığımız PKK olayının ve 15 Temmuz darbe girişiminin gerisinde, çınar filizinin büyümesini önlemek vardır. Biz çok farkında olmasak da Avrupa ülkelerinin tamamı, büyüyecek bu çınarın gölgesi altında kalmaktan korkmaktadır. ABD ise sahip olduğu siyasi ve askeri gücü kaybetmenin telaşını hep yaşayacaktır. 
  Atatürk`le atılan cumhuriyetin temellerini, yozlaştırmak ve bozmak yerine güçlendirmek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti`ni, yarım asırda süper güç yapmaya yetecektir. 
  
  
     
   
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 857