SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.07.2019

YANLIŞ NEREDE?


Cadde ve sokaklarımız, kıyıda kum-salımız, bizzat vatandaşımızın eliyle kirletiliyor. Toplumumuzda, eline ge-çen her şeyi sokağa atma alışkanlığı var. Doğal olarak çöpçülerin emekleri de boşa gidiyor. Çünkü çöpçülerin temizlediği sokaklar, öğleden sonra tanınmaz hale geliyor.
  Önümüzde kurban bayramı var. Sevap olsun diye kesilen kurbanlar-dan sonra, bir kısım mahalleleri kirli-liğin kokusu sarıyor. Sakarya Nehri ve benzeri akarsularımız kurban atıkları ile tam bir çöplük olarak kullanılıyor. Nehir üzerindeki yerleşim yerlerinin temizlik anlayışı, Yeni Mahalle`de kokmuş işkembeye dönüyor.
  İslam dini temizliği ön planda tutar. Abdestin iki türlüsünü de alacaksın. Sonra, Namaz kıldığınız yer de temiz olacak. Vücut temiz olacak, giysi te-miz olacak. Ondan gayrısı ne olursa öyle olacak.
  Eskiden ilkokulda “Hal ve Gidiş” notu verilirdi. Üstü başı nasıl, çevresine zarar veriyor mu? İçin de not verilirdi. Dünden bugüne okul-larımız temizliğin erdeminden bahsediyor.
  Camideki imam da temizliğin öne-minden bahsediyor. Hatta, “temizlik yoksa din de yoktur ”diyenler dahi var 
  Hem okullarımızda hem de cami-lerimizde temizlik ön planda olmasına rağmen sokaklarımızı ve çevremizi neden temiz tutamıyoruz? Buna göre bir yerlerde yok mu?
  Yakın zamana kadar otobüslerde si-gara dumanından boğuluyorduk. Çı-karılan bir kanun ile hava kirliliğinden kurtulduk. Demek ki! Kanun işe yarıyor.
  Sokaklarımızda gürültü kirliliği ve küfürlü konuşma kirliliği de çok önemli boyuttadır. Kurulan bir cümleye nokta yerine “goyiiim” getirilirse cümle tamamlanmış oluyor. Bu işlem herkesin duyacağı şekilde yüksek sesli olursa, kişinin havası artıyor.
  Şimdi düşünmek gerekmiyor mu? Okulda ve camide temizliğin önemi anlatılırken, sokaklarımız ve kumsalımız neden kirliliğin her türlüsünün işgali altındadır? Size göre yanlış nerededir?
  Benim vereceğim cevap elbet var; Ancak sizlerin cevaplarınızı merak ediyorum. Olur ki! İnsan olmanın erdemi, çevremize temizlik olarak da yansır. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 286