SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.05.2019

YASAK


  Av malzemesi satan bütün işyerlerinde satışı serbest olan misina ağlarının balıkçı tarafından kullanılması yasaktır. İskelede veya kayıkta nerede bulunursa alınır; kullanıcısı tespit edilirse ayrıca ceza da kesilir.
  En az 30 yıldır kullanılan bu ağların kullanımına son birkaç yıldır yasak getirildi. Uzun süre kullanılması nedeniyle bu yasağın mantığı tam olarak anlaşılamadı. Herkes kendisine göre bir yasak gerekçesi söylüyor. Üstelik bu ağların piyasada satışının serbest olması, yasak uygulamasını göstermelik hale getirmiştir. Ağ satışının kaldırılması halinde, sorun kökten çözülmektedir. Çünkü çok kolay eskidiği için, kullanılan bir misina ağının ömrü sadece bir veya iki yıl olmaktadır.  
  Ağ yapımında kullanılan malzemeler, yaka, mantar ve kurşundur. Piyasada serbest olarak satılan misina ağ, bu malzemeler denizde kullanılır hale gelmektedir. İlgili memurlar tarafından toplanılan ağlardaki yaka, mantar ve kurşun da ziyan olup gitmektedir. Amaç, karnını doyurma telaşındaki balıkçının canını biraz daha acıtmak. ..
  Uydurma ağaç teknelerle ayakta kalma mücadelesi veren balıkçılara karşı uygulanan “yasak” oldukça ağırdır. Bir sabah ansızın iskelelere yıldırım bir baskın, ne bulursan topla al götür, binlerce de para cezası, görev başarıyla tamamlanmıştır.
  Kim bu balıkçılar! Ülke zorda kaldığında ölmek pahasına ileriye atılan, vatanı için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan, bu kadar ağır bir müsaderede dahi sesini çıkarmayan, evine ekmek götürme telaşı içerisindeki, mağdur fakat mütevazı insanlar. Gerektiğinde vatanı için ölen de, yaptığı bir hatada tepesine hain gibi çökülen de aynı insandır. İşlemi yapanlar da kahraman Türk memurları. Helal olsun kanunu böyle yapanlara ve de helal olsun kanunu böyle hakkıyla uygulayanlara! 
   Şimdi birisi bize, bu baskınlara sebep olan misina ağlarının, piyasada serbestçe satışının nasıl olduğunu da açıklasın. Başka hiçbir kullanım alanı olamayan bu ağların neden satışı serbest ve kullanımı yasaktır?  
  
  
  
     
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 934