SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.05.2019

YASAK


  Her dönemin kendisine ait yasakları hep olmuştur. İmparatorluktan Cumhuriyet`e geçildiğinde, her yetkili kendisini padişah sanmıştır.  Cumhuriyet`e geçiş böyle algılanmıştır.
  Cumhuriyet`in ilk yıllarında, karakolların önündeki yürüme, uzaktan da olsa el ve kollar sallanarak yapıldığında, karakola hakaret sayılırmış. Haliyle, içeriye çağırılan bu kişiye güzel bir sopa atılırmış. Vatanda-şın devlet memuru karşısında dik durması da uzun süre mümkün olmamıştır.
  Türkiye, bir hukuk devleti olmakla birlik-te, son dönemlerde yapılan ve yaşananlar kafa karıştırmaya devam etmektedir.
  Cumhurbaşkanı R.T.Erdoğan`ın kısa süre önce verdiği demeç bu duruma çok güzel bir örnektir. Bakınız ne diyor; “Türkiye`de sistem fiilen değişmiştir. Mevcut kanunlar, değişen sisteme göre yeniden düzenlen-melidir.” Padişah da olsa, ancak bu kadar konuşurdu.
  Şimdi, mevcut yasaklardan bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum.
  Bir amatör balıkçı izin almadan denize ve dereye olta atamaz. İzin alan amatör balıkçı en fazla 4 olta takımı ile avlanabilir. Olta başına iğne sayısı 3 adedi geçemez. Ancak alabalık avında 2 olta takımı ve her takımda 2 iğneden fazla olamaz. Eğer her şeye rağmen ihtiyacından fazla balık yakalayan amatörün, bu balıkları satması yasaktır.
  Paran varsa 25 metre ve 50 metre boyunda balıkçı teknelerini yaptırabilir ve bunlarla tonlarca balığı tutup satabilirsin.
  Garibanın karnını doyurmasına akla zor gelecek türlü engeller konulurken, ekonomisi iyi olana bütün yollar otoban olarak bekliyor. 
  Boyu 7,5 metre üzerinde tekne ile amatör balık avcılığı yapmak yasaktır. (böyle bir amatör balıkçı denizdeki balıkları bitirebilir.)
  Eni 1000 metre, Boyu 1000 metre olan bir gölde, motorlu veya motorsuz bir kayık ile balık tutmak yasaktır. (kayıktan olta atılırsa göl kuruyabilir demek istiyor.)
  Yeni yapılan kanuna göre, Özel Öğretim Kursu`na giderek üniversite sınavına hazırlanan öğrenciye 3 dersten fazla kurs verilmesi yasaktır. Özel ders verilmesinin önün-de ise hiçbir engel yoktur. 75–150 liralık özel ders almak isteyene sorun yok. Saat başına 3 liralık ders ücreti ile sınıf ortamında ders isteyene ambargo çok.  
  Bütün yasaklardaki, garibanı ezme zihni-yeti Özel Öğretim Kursları için de uygulan-maya çalışılıyor. 9 Dersten sınava girecek öğrenciye, 3 dersten fazla ders vermek yas-akmış. Gökyüzündeki kargalar gülmesin de ne yapsın.
  Bir tarafta “Sistem değişmiştir, mevcut kanunlar değişen sisteme uydurulmalıdır diyerek işine geldiği gibi konuşan, bir cumhurbaşkanı, öteki tarafta “Yasak” kanunları ile cendereye alınan vatandaş.
  Osmanlı`da padişahın kanunu 3 gün uygulanır, dördüncü gün herkes bildiği gibi yap-armış. T. Erdoğan kanunları ise uygulanmadan Anayasa Mahkemesi tarafından iptal ediliyor.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1102