SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

YGS’nin ardından


   Sınav sonrası görüştüğüm öğrencilerin sınavla ilgili değerlendirmesi, geçen yıllardakinden farklı bir durum göstermiyor. Bazıları “sınav öncesi uyguladığımız deneme sınavlarının bir benzeri” derken, bazıları Türkçede, birçok soruda iki şık arasında kaldıklarını anlattılar. Soruları bitirip tekrar yapanlar olduğu gibi kendilerine göre en sona bırakılan dersin sorularını tamamlayamayanlar da var.
  Şimdilik, sınavla ilgili her şey normal görünüyor. Normal olmayan ise sınav sorularının tamamının sosyal medyada paylaşılmasıdır. Bilindiği gibi ÖSYM, alanlara göre rast gele seçtiği, %20 oranında soru açıkladı.
  ÖSYM başkanı Ali Demir sınav sorularının  %20`sinden fazlasının açıklanmayacağını, diğer soruların açıklanmasının yayınlanmasının, çözülmesinin, çoğaltılmasının yasak olduğunu açıklamıştı. Gerekçe olarak da 40 000 soruluk soru havuzunun tamamlanmak üzere olduğunu, açıklanmayan soruların burada kullanılacağını, daha sonra yapılacak sınavlarda, bu havuzdan alınacak soruların kullanılacağını belirtmesiydi.
  Geçmiş yıllarda soruların tamamı açıklanıyor, gazete ve televizyon kanallarında yayınlanıyor, çözülüyor ve tartışılıyordu. Yanlış olan sorular tespit ediliyor; Doğal olarak değerlendirme dışı bırakılıyordu. Bunun kime zararı var? Cevap: Sadece soruları hazırlayan ve uygulayan merkeze  
  ÖSYM Başkanı Ali Demir`in bugüne kadarki uygulamaları ile kafa karıştırmakta oldukça başarılı olduğunu söylemek mümkündür. Soruların % 20`sinin açıklanması da bunlardan biridir. 
  İki milyondan fazla öğrenciye uygulanan sınav sorularının gizliliğinden söz etmek ne kadar mümkün olabilir? Nitekim soruların tamamı sosyal medyada paylaşıldı. Şimdi, Ali Demir ve ekibi, bunların peşine düşecek, yakalarsa cezalandıracak. Suçun adı: uygulanmış bir sınav sorusunu yayınlamak. Neden? Ali Demir, onu havuza atacaktı, sonra oradan alıp tekrar soracaktı. Ne kadar üzücü bir durum değil mi? Bunun adına, sınavı eline yüzüne bulaştırmak denir.
  Farklı soru tekniklerini kullanarak, bir konudan binlerce soru oluşturmak mümkündür. Soru üretmek zor değildir. Bu nedenle, konuyu iyi çalışıp o konudan en çok 100 soru çözen öğrenci, konuyu iyi çalışmadan 1000 soru çözen öğrenciden daha başarılı olmaktadır. Çok soru çözmek işlem hızını ve bilgi kullanma kabiliyetini artırır. Esas olan, konuyu iyi öğrenmektir.  
  Bu gidişle, ÖSYM başkanı Ali Demir, kendi hazırladığı havuzda boğulmaya mahkûmdur. 
  
    
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1315