SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

YGS 2016


   Pazar günü yapılacak yüksek-öğrenime geçiş sınavı için son hazırlıklar sürmektedir. Sınav için faydalı olacağını düşündüğüm bilgileri paylaşmaya devam ediyorum.
  Sınava giren öğrencinin bundan sonraki görevi, mevcut bilgi birikimini en iyi şekilde sınav sonuç belgesine yansıtmaktır. Bu durum, dikkatli, cesaretli, kurnaz ve sınav süresini sonuna kadar kullanmak ile mümkün olabilir.
  Son 20 yıl içerisinde yapılan üniversite giriş sınavlarının tamamında gördüğüm en ilgi çekici konu, sınavdaki öğrenci-lerin yaklaşık %30`unun sınav süresinin yarısı olmadan dışarı çıkmalarıdır. Öğrencilerin neredeyse yarısı sınav süresini tam olarak kullanmamaktadır. Üstelik bunların bir kısmı, iyi sonuç beklediğini söylemektedir. Minderden kaçan bir güreşçinin, güreşi kendisinin kazandığını söylemesi gibi anlaşılmaz bir durum. Adı ne olursa olsun, iyi sonuç için, sınav süresi sonuna kadar kullanılmalıdır.
  Çok heyecanlı öğrencilerin yaşadığı sınav stresi, tuvalete erken çıkma sorununa neden olmaktadır. Bu duruma, idrar torbasının önündeki, dışarı çıkışı kontrol eden sfinkter kasındaki gevşeme neden olur. İdam sehpasına götürülmekte olan mahkûmun altına kaçırmasının nedeni de bu kastaki gevşemedir. Buna göre, ihtiyaç duyulmasa dahi, bütün öğrenciler, binaya girdiklerinde ilk iş olarak tuvaleti ziyaret ederek ihtiyaç gidermelidir. Buna rağmen böyle bir durum oluşursa, serbest bırakılacak idrar, külotu ıslatmaya yetmeye-cektir. Bir anlamda “yalancı idrar sorunu” olan bu konunun iyi bilinmesinde çok büyük faydalar vardır. Üstelik bu durum, daha çok, sınavı kazanacak öğrencileri etkilemektedir.
  Her öğrenci yapabileceği soruları bularak onları çözmelidir. Öncelik, en kolay yapılan soruları bulmaktır. İkinci sırada, biraz uğraşılarak yapılan soruları bulmaktır. Bu arada, bir soruya takılıp kalmamak ve zamanı boşa harcamamak gerekir. Yukarıda sözünü ettiğim “kurnazlık” keli-mesi işte bunu ifade etmektedir. Üçüncü tur soru çözümünde ise daha çok uğraşarak yapılacak sorular vardır.
  İki seçenekten birisinin doğru olduğunu düşündüğünüz sorularda, uygun gördüğünüz şık işaretlenmelidir. Böyle sorularda genellikle ilk tercih doğru çıkmaktadır.
  Unutmayın! Her başarı emek is-ter. Üniversiteli olmak da çalış-mak ve emek işidir. Ancak, hiçbir sınav hayatın sonu değildir. Çalışan ve yüreğini sınava koyan herkes başarılı olabilir.
  Tüm öğrencilere gönüllerine göre bir sınav diliyorum. 
      
   
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 914