SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019

YGS mesajı


   15 Mart tarihinde yapılacak olan Yüksek öğrenim geçiş sınavına artık haftalar kaldı. Bütün yarışlarda son bölümler daha önemlidir. Kalan süre verimli çalışmalar ile tamamlanırsa,  sınav sonucunda, doğal olarak yüzler daha iyi gülecektir. Haziran ayı ortalarında ise LYS sınavı yapılacaktır.
  Dört yıllık fakülteye yerleşmede %40 YGS, %60 LYS puanı değerlendirmesi yapılmaktadır. Buna göre, YGS` de alınan puanlar, hem iki yıllık hem de dört yıllık yüksek öğrenim kurumlarına yerleşmede çok önemli bir rol oynamaktadır. 
  Bilindiği gibi iki yıllık yüksek öğrenim kurumları çoğunlukla ilçelerde bulunmaktadır. Karasu Meslek Yüksek Okulu`nun yeri, konumu, fiziki şartları ve kadrosu, mevcut diğer Mesleki Yüksek Öğrenim kurumlarından daha iyi durumdadır. Anadolu`nun pek çok yerinde, okul fiziki şartları, öğretim üyesi durumu ve çevresel koşullar, yüksek öğrenim kurumu öğrencilerine hayal kırıklığı yaşatmaktadır.
  Yeni kurulan Üniversitelerin 4 yıllık fakültelerinde de işlerin yolunda gittiğini söylemek mümkün değildir. Ancak her şeye rağmen, il merkezlerinde kurulu olan bu üniversitelerin öğrencileri, kendi sosyal çevrelerini kurabilmekte ve mutlu üniversiteliler içerisine girebilmektedir
  Gençlik dönemini üniversiteli olarak yaşayan ve ülkemizin geleceğini şekillendirecek olan kuşak, bir taraftan mesleki bilgi sahibi olurken, diğer taraftan, içerisinde bulunduğu sosyal çevre ile olgunlaşmaktadır. Bu sosyal çevrede, sinema, tiyatro, gezi alanları, paneller, konferanslar ve yöre halkı mevcuttur. Üniversite kültürüne alışan il merkezlerinde, öğrenci davranışları hoşgörü ile karşılanırken, Anadolu`nun pek çok yöresinde, özellikle de ilçelerde, öğrenciler yaşadıkları yöre halkı tarafından rahatsız edilmektedir.
  Üniversitelerin ikinci programları, akşam ve gece saatlerinde öğrenim vermektedir. Doğal olarak, okul çıkışında ulaşım araçları kullanılmakta ve kâffelere gidilmektedir. Bu durumun uygun olmadığı çevre koşulları, gençleri tehdit etmektedir.
  Dünya`nın tamamında yapılan ankete göre, toplumun en mutluları üniversitelilerdir. İsmin önüne gelecek meslek için hedefler büyük olmalıdır. Okunan yüksek öğrenim kurumu, yaşanılan şehir, seçilen meslek için, mutluluk düzeyini belirleyen, birinci kademe üniversite sınavının adı YGS`dir. Sınav öncesi, yapılan çalışmaya yüreğini koymak, yarının, en mutlu üniversitelisi arasına girmektir. Üniversite adaylarımızın kalan süreyi uykusuz ve yorgun tamamlaması, daha iyi bir üniversitede ve daha iyi bir ortamda, üniversiteli keyfini yaşaması demektir.    
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1331