SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

YGS sonuçları


   Türkiye`de KPSS, ÖSS, YGS sınavlarında yıllardır suiistimal yapıldığını, ancak her şeye rağmen, hükümet ile paralel yapı arasındaki post kavgası sürecinde sınav güvenliğinin giderek artacağını ummak istiyorum.
  Bir kere, rüyasında gördüğü soruları öğrencilerine söyleyerek sınav kazandırma dönemi büyük oranda kapanmıştır. Bu konuda, geçmiş yıllarda yanlış yapanlar ile buna alet olanlar hakkında şimdilik 2010 yılı için çok önemli bir soruşturma başlatılmıştır. Arananlardan 10 kişinin yurt dışına kaçtığı, bir kısmının gözaltına alındığı, daha fazla açıklama yapmanın doğru olmayacağı açıklanmıştır.
  Yıllarca başkalarının emeklerini çalanların, bunun bedelini ödeyeceği sıkıntılı bir dönem yaşamaları muhtemel görünmektedir.
  Görev süresinin dolması nedeniyle, 29 Mart tarihinde görevi bırakmak zorunda kalacak olan ÖSYM başkanı Ali Demir`in ayrılışına çok az bir zaman kalmıştır. Çünkü ÖSYM Başkanlığı için Cumhurbaşkanına sunulacak üç isim arasında Ali Demir ismi yoktur.
  Bütün dileğim, yeni seçilecek ÖSYM Başkanının bu konudaki güven zafiyetini ortadan kaldırmasıdır. Hiç şüphe yok ki! Ali Demir, 4 yıllık zaman içerisinde bütün kredisini bitirmiştir. Aşağıdaki iki paragraf YGS sonuçlarının açıklanmasından önce yine bu köşede yayınlanmıştır
   “ Geçmiş yıllarda soruların tamamı açıklanıyor, gazete ve televizyon kanallarında yayınlanıyor, çözülüyor ve tartışılıyordu. Yanlış olan sorular tespit ediliyor; Doğal olarak değerlendirme dışı bırakılıyordu. Bunun kime zararı var? Cevap: Sadece soruları hazırlayan ve uygulayan merkeze  
  ÖSYM Başkanı Ali Demir`in bugüne kadarki uygulamaları ile kafa karıştırmakta oldukça başarılı olduğunu söylemek mümkündür. Soruların % 20`sinin açıklanması da bunlardan biridir.”
  Açıklanan %20 sorunun içinden bir tanesinin yanlış olduğunu ÖSYM de kabullenmiş bulunmaktadır. Buna ortalama hesabı yapılırsa, soruların %5`i yanlış demektir. Sınav sonuçları çok erken açıklandığı için, yanlış sorular değerlendirme dışı bırakılamamıştır.
  Her şeye rağmen, benim de emek verdiğim yüzlerce öğrencinin, Hazirandaki LYS sınavından sonra üniversiteye yerleşmesi keyfini hep birlikte yaşayacağız. Karasu`da 20. yılındaki ÖZŞEN DERSHANESİ`NİN YGS sonuçları bunu doğrular niteliktedir.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1152