SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019

Yorum meselesi


Demokrasilerde çoğunluk görüşüne göre seçilen yöneticiler, seçildikleri topluluğu idare ederler. Seçilecek adaylar halktan oy alabilmek için, “Benim vatandaşım her zaman en doğrusunu bilir.” diyerek dinleyenlerine değer verir. Bazen de “Bir tek doğru vardır. O da vatandaşın çoğunluğunun görüşüdür. Herkes neyin doğru olduğunu bu seçimden sonra görecektir.” Diyerek piyaz da yapılır.

 Durum böyle olmakla birlikte, hasta olan kişi “ Ey millet! Doğruyu sizin çoğunluğunuz bilir” diyerek vatandaşa sorup şifa aramaz. Doktora gider.

 Hukuki sorunu olan kişi de avukat için yollara düşer.

 İnşaat için inşaat mühendisinden yardım istenir.

 İşyerinin hesap işlerine muhasebeci bakar.

 Sınıfta ders veren öğretmen bir sorunun çözümünde sınıfa dönerek “Arkadaşlar, çoğunluk ne derse doğru o olacağına göre, herkes parmak kaldırsın çoğunluğu görelim” demez. “İndirin parmakları hiç kafanız basmıyor. Yokmu Başka cevap vermek isteyen?” Diyebilir. Sonra, bir çiroz çocuk doğru cevabı vererek herkesin dikkatini çekebilir.

 Türkçe, matematik, fizik, kimya, felsefe, sosyoloji ve Din dersi dâhil durum budur. İyi de en iyi yönetim(demokrasi) neden halkın oyuna itibar eder.

 Cevap gayet basit, daha iyi yönetim biçimi  bulunamadığı için.

 Bilgi sahibi olarak görüş sahibi olmak, bilgi sahibi olmadan görüş sahibi olmak; İşte bütün mesele burada. Okuyan, araştıran, sorgulayan, bilgi sahibi olarak görüş sahibi olan toplumlarda, demokrasi, daha iyi sonuç veriyor. Yönetim de daha iyi çalışıyor.

 Kanalizasyon alt yapısına 200 trilyon harcadık; buna rağmen şehir içinden geçen kanalda balıklar ölüyor. OSB`nin kurulduğu yerden itibaren kanaldaki koku burunları kırıyor. Karayel`den fırtına gelirse hükümet binasının önü lağım çukuruna dönüyor. 40 yıllık emek ve bu kadar para ile ne kazandık. Cevap: Şehir içerisindeki kanala 10 yerden akan kanalizasyon sularını, topladıktan sonra sadece bir yerden, Yeni Mahalle üç yol ağzının 200 metre batısından şehir içi kanalına boca etmek güzelliğini.

 Neden mi böyle oluyor? Seçen de seçilen de başka çok önemli işlerle uğraştığı için.  Kokunun yoğunluğunu rüzgârın yönü belirlediğinden herkes hakkına razı oluyor. Lağım suyunun nehir ile birleştiği yerde kokuyu sineye çekerek olta atanlar da var; İçinden lağım akan suyun kenarında oturarak politika yapanlar da. Yaşasın alternatifsiz Başkan, Yaşasın alternatifsiz parti. Hele şu sıralar en önemlisi, Suriye`nin fethinden sonra yola çıktığımız Mısır seferi. 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1479