SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

ZAKKUM


Latince adı: Nerium Oleandr 
  Özellikleri: Kökü, gövdesi, yaprağı, çiçeği, meyvesi tamamı zehirlidir. Zehirli olmayan hiçbir yeri yoktur.
  Kur`an`da cehennemde yetişen ağaç olarak geçer. Cehennemliklerin zakkum yedikten sonra üzerine kaynar su içecekleri anlatılır.
  30 yıl önce, Dr. Ziya Özel, Zakkum Ağacından kanser ilacı yaptığını söyleyerek kamuoyunu aylarca meşgul etti. Televizyonlarda programlara katıldı. İlaç yapımı konusunda bilim adamlarının sorularına, daha çok, “bilmiyorum” diyerek cevap veriyordu. Ancak her şeye rağmen çok iddialıydı. Bilim adamları, yaptığı işlemin pratik bir değeri olmadığını anlattılar. Mağdur doktor rolü ile vatandaşın takdirlerine mazhar olmuştu. Dr Ziya Özel`-in NO ekstresi, kanserli hastalara tarzanca bir yöntemle uygulandı. Hatta taklitleri dahi kanserli hastalar tarafından şifa için kullanıl-dı. Kullananlar, muhtemelen zehirlenerek, ancak ağrı çekmeden, Dünya ile erken veda-laştılar. Doktorun ismi artık mazide kaldı.
  Karasu Dört Yol ışıklar, ile deniz arasındaki orta refüj yıkıldıktan sonra yerine yenisi yapılıyor. İstanbul Boğazı`na yapılan üçüncü köprü neredeyse bitecek, hikmet-i ala`dan olarak bizim 200 metrelik yol bitmiyor. Aylardan Temmuz, plaj girişi yol çalışması nedeniyle trafiğe kapalıdır. Aslında bayrama kalsa, daha çok kişi görüp takdir ederdi yapılan yol çalışmalarını
  Bu kadar uzun sürdüğüne göre, en güzelini yapma gayreti içerisinde olmalılar diye düşünüyorduk. Bir de ne görelim! palmiye ve çamların yerine, çiçeği burnunda zakkumlar dikiliyor. Cehennemden taze gelmiş gibi duruyor; Bu fidanlar. 
  Sakarya Büyükşehir Belediyesi, denize giden yolu, cehenneme giden yola benzetmek gayretinde midir? Sanmıyorum. Daha çok ne yaptıklarından haberleri yok gibi görünüyor.
  Mahallenin hayvanları yemesin diye de zakkum dikilmiş olabilir. Çünkü bu ağaca, inekler ilgi göstermiyor. Aslında, Sakarya Büyük şehir olduktan sonra ortalıkta inek de kalmadı.
  Zakkum tercihindeki sihirli şifrenin çözümünü bekliyoruz. 
  Ama olsun, sloganımız nedir? “onlar konuşur Ak Parti Yapar”   
  Defne ağaçları yöremizde çok kolay yetişiyor. Et ve balık yemeği hazırlamada kullanılan defneyaprakları yemeklere hoş bir lezzet veriyor. Bu nedenle, defneyaprağı Türkiye`nin bir ihraç ürünüdür.
Çiçeklerinin kokusuna diyecek yok. Yaprağı, çiçeği, meyvesi her şeyi ile tam bir şifa kaynağı, kokusu solunum yolu rahatsız-lıklarına iyi geliyor. Üstelik kış mevsiminde de yemyeşil bir görüntü veriyor. 
  Manav Pınarı mahallesinde yol kenarların-da ve ormanlık alanlarda söküm işlemi ya-parak cadde ve sokakları, hiç fidan ödemesi yapmadan defne ile süslemek mümkündür. 
  Yaprağını döken ağaç olsun istenirse ıhlamur ağacı da yöremizde iyi yetişiyor. Ne Akdeniz`in palmiyesi ne de cehennemin zakkumu, yöresel ağaçların fidanı, her zaman en iyi tercihtir.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1419