SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • “Büyük Türk Milleti`ne”

“Büyük Türk Milleti`ne”


“Bütün ömrünü hizmetine vakfettiği sevgili milletinin ihtiram kolları üstünde, Ulu Atatürk’ün fani  vücudu istirahat yerine tevdi edilmiştir. Hakikatte yattığı yer, Türk Milleti’nin onun için aşk ve itiharla dolu olan kahraman ve vefalı göğsüdür.”

Atatürk, tarihte uğradığımız en zalim ve haksız itham gününde meydana atılmış, Türk milletinin masum ve haklı olduğunu iddia ve ilan etmiştir. İlk önce ehemmiyeti kavranamamış olan gür sesi, asla yıpranmayan bir kuvvetle nihayet  bütün cihanın şuuruna nüfus etmiştir. En büyük zaferleri kazandıktan sonra da Atatürk ömrünü, yalnız Türk Milleti’nin haklarını, insaniyete ezeli hizmetlerini ve tarihe hak ettiği meziyetlerini ispat etmekle geçirmiştir. Milletin büyüklüğüne, kudretine, faziletine, medeniyet istidadına mükellef olduğu insaniyet vazifelerine sarsılmaz itikadı vardı. “Ne Mutlu Türk’üm diyene!” dediği zaman, kendi engin ruhunun, hiç sönmeyen aşkını en manalı bir surette hulasa etmiş idi.

Fena zihniyet ve idare ile geri bırakılmış Türk Cemiyetini en kısa yoldan insanlığın en gelişmiş ve en temiz zihniyetleri ile mücehhez modern bir devlet haline getirmek O’nun başlıca kaygısı olmuştur. Teşkilat-ı Esasiyemizde ve bugün hizmet başında, irfan muhitinde ve geniş halk içinde bulunan bütün vatandaşların vicdanlarında yerleşmiş olan laik, milliyetçi, halkçı, inkılapçı, devletçi cumhuriyet, bize bütün özellikleriyle Atatürk’ün en kıymetli emenetidir.  Ufulünden beri Atatürk’ün aziz adı ve hatırası, bütün halkımızın en candan duygularıyla sarılmıştır. Memletimizin her köşesinde ve bütün milletçe kendisine gösterdiğimiz samimi bağlılık, devlet ve milletimiz için kudret ve vefatın beli misalidir. Türk milletinin aziz Atatürk’e gösterdiği sevgi ve saygı, onun için Atatürk gibi bir evlat yetiştirebilir bir kaynak olduğunu bütün dünyaya göstermiştir.

Atatürk’e tazim vazifemizi bu anda halkımıza, kalbimden gelen şükran duygularımı ifa etmeyi, ödenmesi lazım bir borç saydım.

Milletler arasında kardeşçe bir insanlık hayatı Atatürk’ün en kıymetli ideali idi. Bütün dünyada  ölümünün gördüğü ihtiramı, insanlığın geleceği için ümit verici bir müjde  olarak selamlarım. Bu sözlerim yazılarıyla ve toprağımızda şovelye askerleri vemümtaz şahsiyetleriyle yasımıza iştirak eden bütün milletlere Türk milleti adına şükranlarımın ifadesidir.

 

“Devletimizin banisi ve milletimizin fedakar, sadık hadimi, insanlık idealinin aşık ve mümtaz siması, eşsiz kahraman Atatürk! Vatan sana minnettardır.

Bütün ömrünü hizmetine verdiğin Türk milletiyle beraber senin huzurunda tazim ile eğiliyoruz. Bütün hayatında bize ruhundaki ateşten canlılık verdin.  Emin ol, aziz hatıran sönmez meşale olarak ruhlarımızı daima ateşli ve uyanık tutacaktır.”

21 Kasım 1938                                                                                                         Cumhurbaşkanı İsmet İNÖNÜ

 

İnönü’nün Atatürk’ün cenazesinin Etnoğrafya Müzesi’ndeki  geçici kabrine naklindeki söylevi

 

Kaynak: Kemal Kopuz ( ATATÜRK’ü tanımak) s:212  

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 455