SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • “Haydi bakalım havacı, nişanlınla dans et!”

“Haydi bakalım havacı, nişanlınla dans et!”

ANILARLA ATATÜRK

   Hava kuvvetlerinde genç bir pilot subay olan Burhan Göksel ağır bir kaza geçirmişti. Ayakları birkaç yerinden kırılmıştı. Tedavi için İngiltere’ye gönderildi. Sedye ile gittiği Londra’dan koltuk değnekleriyle anne, baba ve nişanlısı ile geri döndü.  Taksim’de bir gece kulübünde ailece oturdukları masada dans edenleri izliyorlardı.

    Birden eğlence durdu. İçeri Atatürk girdi. Herkes ayağa kalkıp saygı gösterdi. Atatürk Göksel’in  ailesini görünce onların masasına oturdu. Caz başladığında Atatürk , Burhan Göksel’in nişanlısını dansa davet etti. Bir süre sonra masaya döndüler. Atatürk oturdu; Ancak kız ayakta duruyordu. Atatürk Burhan Göksel’e döndü sihirli, güçlü gözleriyle baktı, sonra da:

    “Haydi bakalım havacı, nişanlınla dans et!”    Burhan Göksel şaşırdı. Yanındaki koltuk değneklerine baktı. Daha sonra da durumunu aktardı:    “Henüz yürüyemiyorum, emirlerinizi yerine getiremeyeceğim için çok üzgünüm.”

   Atatürk , bu sözleri sanki hiç duymamış gibi “Nişanlını dansa kaldırmanı istiyorum” diye tekrarladı.  Bu sözler karşısında ağzından tek söz çıkmayan Burhan Göksel aylardır yanında taşıdığı  ve kim bilir daha yıllarca taşıyacağı koltuk değneklerine el sürmeden yerinden kalktı. Nişanlısın uyanına alıp salonun ortasına gidip dans etti.

   Burhan Göksel’in bu anısını dinleyenlerden biri, “Ne kuvvetli emir değil mi?” diye sordu. Çok eski anılara dönen ve adeta onu tekrar yaşayan Burhan Göksel ona şu yanıtı verdi:

   “Hayır efendim, o bir emir değildi” dedi. “O, Atatürk’ün büyüleme kuvvetiydi….

Kaynak: A.İlhan Gülek(Haydi bakalım nişanlınla dans et!)s:6

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Nazım Hikmet’den              

 

 Beş Satırla

                                                               
spikerin okuduğu habere kadar,                                            
yürekte, kitapta ve sokakta yenebilmek yalanı,                   
anlamak, sevgilim, o, bir müthiş bahtiyarlık,                        

Annelerin ninnilerinden                                                           
anlamak gideni ve gelmekte olanı.                                        

                                                                                                              

 

Dostluk

 

Biz haber etmeden haberimizi alırsın, 
yedi yıllık yoldan kuş kanadıyla gelirsin. 
Gözümüzün dilinden anlar, 
elimizin sırrını bilirsin. 
Namuslu bir kitap gibi güler, 
alnımızın terini silersin. 
O gider, bu gider, şu gider, 
dostluk, sen yanı başımızda kalırsın

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Budanmış ağaçlar; Üşüyor ve çırılçıplaklığı ile bizlerden utanmaya devam ediyorlar halâ.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 393