SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019

TÜRKİYE’YE KİN YAKIŞMAZ

ANILARLA ATATÜRK

                   İstanbul’un işgali yıllarında bir Türk okulunu gezen Fransız generallerinden M. Bramon, bir kızımızın yaptığı el işini beğenmişti. Generalin bunu alma arzusu göstermesi üzerine elişinin sahibine öğretmeni, armağan edilmesi için teklifte bulunmuş ve fakat öğrenci buna son derece sinirli:

-          Hayır, bir çöp bile vermem!...  demek suretiyle şiddetle reddetmişti.

Aradan yıllar geçtikten sonra aynı okula Atatürk gelmiş, aynı öğrenci bu kez,  düşman generaline  vermediği aynı elişini  Atatürk’e armağan etmek üzere uzatmış ve heyecanla şöyle demişti:

-          Büyük atam bu değersiz hediyenin kabulünü rica ediyorum.. Bu işimi bir zamanlar hocam, memleketimin işgali

zamanında, Fransız Generali Mösyö Bramon’a  armağan olarak vermemi rica  etmişti. Halbuki ben, bu arzuyu reddetmekle düşman ellerinde bir çöpümü bile görmek istemediğimi söylemiştim.  Şu dakika içimden gelen bir istek ve sevgiyle armağanımı kabul etmenizi rica ediyorum.

               Ata’nın bu sözler üzerine kaşları çatılmış ve sert bir sesle şu cevabı verdiği duyulmuştur:

-          Kızım Türkiye’ye kin yakışmaz!.. Biz herkesle dostuz. Çektiklerimiz, başımızda bulunan saltanat devrinin büyük hatalarının neticesidir. Avrupalıların, Türk kızlarının eserlerini hayranlıkla seyretmeleriyle fikirlerini değiştirebilir miyiz? Sen onu o zaman verseydin, Türk kızlarını temsil eden bir eser şimdi Avrupa duvarlarını süslerdi.

 

                                                      ATATÜRK’ÜN BAŞARI FORMÜLÜ

 

Bir Amerikalı kadın gazeteci, Atatürk’e:

İşlerinizde nasıl başarılı oluyorsunuz? Diye sormuş ve şu cevabı almıştı:

-          “- Ben bir işte nasıl başarılı olacağımı düşünmem. O işe neler engel olur, diye düşünürüm. Engelleri kaldırdım

Mı iş kendi kendine yürür.”

         

Kaynak:Mine Selimbetoğlu(Anılarla Atatürk) Cemal Kutay-“ATATÜRK BUGÜN OLSAYDI” adlı kitabından alıntı. S:14

                                                                      ŞEKER FABRİKALARI SATILAMAZ

        Şeker Fabrikalarımız, ülkemizin kalkınmada en önemli kazanımlarıdır. Bir çoğu  Atatürk zamanında yapılan  fabrikalarının satışı ile insanımızı, Amerikan firması Cargill’in ürettiği, insan sağlığına zararlı olduğu bilinen mısır şurubuna mı mahkum edecekler. Şeker fabrikalarının satışına karşı olduğumuzu satılmaması için tüm gayretimizi göstereceğimizin bilinmesini istiyorum.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 431