SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • ATATÜRK’ÜN BARŞCILIK İLE İLGİLİ SÖYLEMLERİ

ATATÜRK’ÜN BARŞCILIK İLE İLGİLİ SÖYLEMLERİ


. Türkler bütün medeni milletlerin dostudur. (Şubat 1924 S.D.)

. Büyük hayaller peşinde koşan, yapmayacağımız şeyleri yapar gibi görünen sahtekar insanlardan değiliz.   (1921 S.D.s. 196)

. Biz, hayat ve bağımsızlık isteyen milletiz. Ve yalnız ve ancak bunun için canımızı veririz. (1921 S.D.s.196)

. Panislamizm (İslam Birliği) ve Panturanizm (Turancılık Birliği) siyasetinin başarılı olduğuna ve dünyayı tatbik sahası yapabileceğine tarihte tesadüf edilmemiştir. (Nutuk. S. 275)

. Biz milletlerarası ilişkilerde karşılıklı ehemmiyet ve hürmeti hedef tutan, açık ve samimi politikanın en ateşli taraftarıyız. (1926 S.D.s.336)

. Eğer devamlı barış isteniyorsa, kitlelerin durumlarını iyileştirecek milletler arası tedbirler alınmalıdır. (Cumhuriyet, 21 Haziran 1935)

. Dünya vatandaşları hasret, açgözlülük ve kinden uzaklaşacak şekilde terbiye edilmelidir. (Cumhuriyet, 21 Haziran 1935)

. Dünya milletlerinin saadetine çalışmak, diğer bir yoldan kendi huzur ve saadetini temine çalışmak demektir. (Cumhuriyet 21 Mart 1937)

 

Ulu Önder Atatürk’ün, Ankara Palas’ta Romen Dışişleri Bakanı Antonesco ve diğer misafirlere karşı yaptığı  konuşmadan kısa bir alıntı…

. Kan dökmeye taraftar olmayan milletimiz, hakkı teslim ve vatanı derhal tahliye edildiği taktirde, barış ve görüşmelere hazırdır. (17 Ocak 1921, Hakimiyet-i Milliye2den…)

 

Mustafa Kemal’in “UNİTED PRESS” muhabirine telgrafla verdiği mülakattan kısa bir alıntı…

. Misak-ı Milli (Ulusal And), barış yapmak için en makul ve asgari şartlarımızı kapsayan bir programdır. Barışa Kavuşmak için birleşme sağlayacağımızın esasını sağlar. (Vakit 10Ocak 1922 Ahmet Emin’e verdiği mülakattan...)

 

Kaynak: Anılarla Atatürk (Ört. Mine Selimbeyoğlu s.53)

 

Kum zambağını koparmanın cezası 38 bin lira

Akdeniz ve Karadeniz sahilleri doğal alanlarında bulunan endemik ve nesli tehlike altında olan ve önceki yıllara göre giderek azalan kum zambakları, bilinçsiz sahil kullanımı ve kökleyip götürenler yüzünden yok oluyor. Kum zambakları, bilinçsiz sahil kullanımları, şezlong ve benzeri yapılarla sahillerin doldurulması, çadırcılar, artan otel inşaatları gibi nedenlerle yok olma tehlikesi yaşıyor. Bazı vatandaşlar ise sahillerde gördükleri kum zambaklarını kökleyip evlerinin bahçesine götürüyor. kum zambaklarını koparan veya yayılış alanlarına zarar veren kişi veya kişilere, biyolojik çeşitliliği tahrip etmekten dolayı 2 bin 872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında 38 bin 751 TL idari para cezası uygulanıyor. İlgililerin dikkatine.

 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 428