SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 26.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • CUMHURİYETTEN BEKLEDİĞİMİZ

CUMHURİYETTEN BEKLEDİĞİMİZ


    Ata­türk Bursa`dadır. Kendisini görmek için toplanmış büyük kalabalığın içinden bir ihtiyar kadın, kendini adeta O`nun önüne fırlatır, heyecanla sorar:

   -Beni tanıdın mı?

   Ve karşılık beklemeden devam eder:

   -Ben sizin Selanik`ten komşunuzum. Bir oğulcuğum var, Devlet Demiryolları`na girmek ister. Sen de “alsınlar” demiştin, ama gene de almadılar. Ne olur bir defa daha söyleyiver de alsınlar.

   Atatürk`ün gözleri parlar:

   -Almadılar mı? Ben söylediğim halde almadılar mı? İşte, cumhuriyet böyle anlaşılacak.

   Büyük adamın yüzünde, en büyük zaferi kazanmışların aydınlığı ve rahatlığı var. Saygıyla sevgiyle tekrarlar:

   -İşte cumhuriyetten beklediğimiz sonuç!

 

KIYILIR MIYDI HİÇ

   Ata­türk, insanları, hayvanları, bitkileri kısacası bütün canlıları severdi. Ankara`nın ağaçlandırılmasında büyük rolü olmuştur.

   1937 baharı. Akköprü civarında Gazi Çiftliği`ne gidiliyor. Ne Ankara, ne de Çiftlik bugünkü halindedir henüz. Ağaçlar küçük ve cılız. Ama gene de “yoktan var edilmiş bir yer” denilebilir.

   Arabalar yol boyunca ilerlerken, Atatürk birden şoförüne emir verir:

   -Dur!..

   Araba durur; arkasındaki arabalar da durular. Atatürk başlamış hastalığına rağmen, çevik bir hareketle arabadan atlar. Kaşları çatılmaya hazır, sorar:

   -Bu­ra­da bir iğde ağacı vardı, ne oldu?

   Böyle bir ağaçtan kimsenin haberi yoktur. Ağaç, yol boyunca aranır. Yok, yok. Belli ki, yeni ağaçlar dikilirken o kesilmiştir.

   Atatürk`ün bütün neşesi kaçmıştır. Kırık bir sesle:

   -İğde, eski ve çelimsizdi, der. Fakat yaşayan ve baharda güzel kokularını etrafa saçan bir varlıktı. Kıyılır mıydı hiç ona?

Kaynak: Anılarıyla Atatürk sayfa: 57-58

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 592