SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 19.02.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • HÜRRİYET İSTİKLAL MİLLİ HAKİMİYET

HÜRRİYET İSTİKLAL MİLLİ HAKİMİYET


  Şeraitimiz (Şartlarımız)  çok açık ve çok sadedir. İstikbalimizin bila kayd-ü şart (kayıtsız şartsız) tasdikine (onaylanmasına/kabullenilmesini) talep ediyoruz.  (ikdam, 3 Kasım 1922) “Mustafa Kemal`in “Petit patristen” muhabirine verdiği mülakattan kısa bir alıntı…”
. Bazen ihtiyatkar (dikkatli) hareket ediyorsak, ifrat (aşırı) derecede şüpheli davranıyorsak, bize çok pahalıya mâl olan hürriyetimizi kaybetmek hususundaki korkularımızdandır.  (Akşam 11 Şubat 1924) “ Mustafa Kemal`in Fransız muhabiri Maurice Perno`ya verdiği mulâkattan kısa bir alıntı… Mülâkat Fransız “Reuve De Monde” yayınlandı. Mustafa Kemal Fransızca bilmesine rağmen, Türkçe konuşmuştur ve İstanbul milletvekili Hamdullah Suphi bey de mülaka esnasında tercümanlık yapmıştır.”
. Milli mücadele şahsi hırs değil, milli mefküre (ideal), milli izzeti nefis (yüce kişilik) şartı (sebebi) olmuştur. (1925)
. Bir memleketi işgal ve zaptetmek (zor kullanarak ele geçirmek) o memleketin sahiplerine hakim (sahip) olmak için kafi (yeterli) değildir. (1924)
. Hakimiyeti milliye (milli hakimiyet) öyle bir nurdur ki; onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar yanar, mahvolur. (1924)
. Dış düşmanlara, içteki zararlı adamlara da dikkatle bekçilik yapmak ve onların her hareketini gözden kaçırmamak zorundayız. 1924)
. Hakimiyet, hiçbir şekil ve hiçbir renkte ve yol göstermede tamamlayıcı kabul etmez.                             (1922)
. Memleketi bölmek ve yıkmaktan kurtar-mak için derhal, milletin bütün kuvvetlerini esaslı teşkilat ile birleştirmekten başka çare yoktur. (1920)
. Bütün dünya bilmelidir ki; artık bu devle-tin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur. Hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da milletin hakimiyetidir.  (1923-s.d.1.cilt s.311)
. Demokrasi esas olarak, milletin hakimiyetine sahip olmasın ve sahip kalmasını icap ettirir.
. Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur. (1927 Nutuk. 11. S.897)
. Mevzubahis olan hürriyet, içtimai ve medeni insan hürriyetidir. (1930 M.K.A.Y.s.81)
. “Biz sulh istiyoruz” dediğimiz zaman, istiklali tam istiyoruz dediğimizi bilmesi lazımdır. (1923 s.D.II. cilt.89)
. Türkiye, Türkler içindir ve Türkiye müstakil olmalıdır. 
   Mustafa Kemal`in “Chicago Tribun” muhabirine verdiği demeçten kısa bir alıntı. 10 Mayıs 1920 
. Hakimiyet Kayıtsız şartsız milletindir.
(Neue Freie Presse muhabirine verdiği demeçten ... 29 Eylül 1923)
. Korku üzerine hakimiyet bina edilemez. Toplara dayanan hakimiyet, kalıcı olmaz.
 (21/22 Mart 1930 “Vossicbe Zeitiung” muhabirine demeçten…)
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 189