AMASYA GENELGESİNİN 101. YILI - NEDEN 60 YAŞ ÖTESİNDE ZİHİNSEL KONFÜZYON:

      Ulusal egemenliğimizin, demokratik Cumhuriyetimizin kuruluş rotası olan Amasya Genelgesi, bu gün de yol göstericimizdir. Bugün de Vatanın bütünlüğü milletin bağımsızlığı tehlikededir.”  Bugün de “Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.Sevr yanlıları, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu Lozan’a tereddütsüz saldırmaktadır.

      Büyük Önderimizin Amasya’da söylediği “…bu acıklı durum karşısında hemen bir örgüt kurmak ve yurdun her yanında çalışmalar yapmak, haklarımızı korumak zorunludur.” sözlerini görev kabul ettik.

      Devrimi başlatmak üzere yayınladığı Amasya Genelgesi’nin 101. yıldönümünde Büyük Atatürk’ü saygı ve sarsılmaz bağlılıkla takip etmekteliyiz…    

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

NEDEN 60 YAŞ ÖTESİNDE ZİHİNSEL KONFÜZYON:

     Sebepleri: üçüncü yaşta zihinsel konfüzyon

       Ekleyen: Arnaldo Liechtenstein (1), doktor.

 Tıbbın dördüncü yılında öğrencilere klinik tıp öğrettiğimde şu soruyu soruyorum:  Yaşlılarda zihinsel karışıklığın nedenleri nelerdir?

      Bazıları: "Baştaki tümörler"  Cevap: Hayır!

      Diğerleri ise şunları söylüyor: "Alzheimer'ın erken belirtileri".  Tekrar cevap veriyorum: Hayır! Yanıtlarının her reddedilmesiyle, cevapları kurur. Ve en yaygın üç nedeni listelediğimde ağızlar kalır.  – kontrolsüz diyabet; idrar yolu enfeksiyonu; -dehidrasyon

      Şaka gibi gelebilir, ama değil.  60 yaşın üzerindeki insanlar susuzluk hissetmeyi sürekli olarak durdurur ve sonuç olarak sıvı içmeyi bırakır.

      Kimse sıvı içmelerini hatırlatmak için etrafta olmadığında, hızla susuz kalırlar.  Dehidrasyon şiddetlidir ve tüm vücudu etkiler.  Ani zihinsel karışıklığa, kan basıncında düşüşe, artmış kalp çarpıntısına, koma ve hatta ölüm.

     *Bu sıvıları unutma alışkanlığı, vücudumuzda olması gereken suyun% 50'sinden biraz fazlasına sahip olduğumuzda 60 yaşında başlar.  60 yaşın üzerindeki insanların su rezervleri daha düşüktür.  Bu doğal yaşlanma sürecinin bir parçasıdır. *

      Ancak daha fazla komplikasyon var.  Susuz kalsalar da, içme suyu gibi hissetmezler, çünkü iç denge mekanizmaları çok iyi çalışmaz.

      * Sonuç: *

      60 yaşın üzerindeki insanlar, sadece daha küçük bir su kaynağına sahip oldukları için değil, aynı zamanda vücuttaki su eksikliğini hissetmedikleri için kolayca dehidrate olurlar.

      60 yaşın üzerindeki insanlar sağlıklı görünse de, reaksiyonların ve kimyasal fonksiyonların performansı tüm vücutlarına zarar verebilir.

      İşte iki uyarı:

      1) * Sıvıları içme alışkanlığına sahip olun *.  Sıvılar arasında su, meyve suları, çaylar, hindistancevizi suyu, süt, çorbalar ve karpuz, kavun, şeftali ve ananas gibi su açısından zengin meyveler;  Portakal ve mandalina da işe yarıyor.

      * Önemli olan, her iki saatte bir, biraz sıvı içmeniz.  Hatırla bunu!*

      2) Aile üyeleri için uyarı: 60 yaşın üzerindeki kişilere sürekli sıvı verin. Aynı zamanda gözlemleyin. Sıvıları reddettiklerini ve bir günden diğerine, sinirli, nefessiz olduklarını veya dikkat eksikliği gösterdiklerini fark ederseniz, bunlar neredeyse kesinlikle tekrarlayan dehidrasyon belirtileridir.

      Bu durumu önemseyin ve arkadaş ve dostlarınızla paylaşın

(1)Arnaldo Liechtenstein (46), doktor, Hospital das Clínicas'ta pratisyen hekimdir ve São Paulo Üniversitesi Tıp Fakültesi (USP) Klinik Tıp Bölümü'nde ortak profesördür.

YORUM EKLE