Karasulu Bilim İnsanı Dr. Ali Ertürk: ‘En büyük hayalim Nobel ödülü almak’

Kanser, bunama, felç ve şeker gibi hastalıklarda daha detaylı tedavi metotları geliştirmek için yaptığı çalışmalarla bilim dünyasında ses getiren Karasulu moleküler biyolog Dr. Ali Ertürk katıldığı bir yayında Türkiyeli akademisyenlerin sorularını yanıtladı. Dr. Ertürk idealinde Nobel ödülü almak olduğunu söyledi.

Karasulu Bilim İnsanı Dr. Ali Ertürk: ‘En büyük hayalim Nobel ödülü almak’

Dokuları şeffaf hale getirerek lazerli mikroskoplar yardımıyla kanserin nasıl yayıldığını ve gelişimini izleme teknolojisinin öncüsü Karasulu bilim insanı mikrobiyolog Dr. Ali Ertürk, Youtube kanalında yayınlanan Gebze Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Uygar Tazebay’ın programına konuk oldu. 11 Şubat 2021 Perşembe akşamı canlı yayında Prof. Dr. Tezebay’la birlikte Türkiyeli akademisyenlerin de sorularını yanıtlayan Dr. Ertürk geliştirdiği, kanserin diğer organlara dağılmasını (metastaz), fareleri transparan hale getirerek görüntüleme yöntemi hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

YAPAY ZEKÂ DESTEĞİ

Yapay zekâ teknolojisinden büyük ölçüde yararlandıklarını anlatan Dr. Ali Ertürk, “Kullandığımız teknolojide 100 binleri aşan sayıda görüntü elde ediyoruz. Bunları teker teker inceleyip kanserli hücreleri tespit etmek onlarca yılı alır. Yapay zekâ, bu görüntüleri tarayarak birkaç saniye içinde doğru sonucu veriyor” diye konuştu. Dr. Ertürk’ün konuşması sırasında bilimsel bazı İngilizce terimlerin Türkçe karşılığının bulunmamasından dolayı duyduğu rahatsızlığını dile getirmesi dikkat çekti.

‘BULAN NOBEL ALIR’

Dr. Ali Ertürk, geliştirdiği sistemle canlı fare üzerinde transparan (şeffaflaştırılmış) görüntü elde edilip edilemeyeceği şeklindeki soruya verdiği yanıtta, hayalinin bunu gerçekleştirmek olduğunu belirterek, “Benim de idealim olan böyle bir görüntüyü elde edebilmek ancak şu aşamada çok zor görünüyor. Eminim ki bunu başarabilecek kişi Nobel ödülünü alır” ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Uygar Tazebay’ın moderatörlüğünü yaptığı ve genellikle bilim insanlarının konuk edildiği Çekirdek Konuşmaları isimli canlı yayın yaklaşık 1,5 saat sürdü.  

https://www.youtube.com/watch?v=ro35Ux5sl7M&t=4802s

ALİ ERTÜRK KİMDİR?

Karasu Kurudere Mahallesi’nden merhum Galip Ertürk’ün oğlu olan Ali Ertürk lisans eğitimini Ankara Bilkent Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nde tamamladı. Lisans eğitimi sırasında Yale Tıp ve Harvard Tıp'ta olmak üzere ABD nörobiyoloji laboratuvarlarında iki yaz stajı yaptı. Sinirbilim alanındaki doktora araştırması için gittiği Max Planck Nörobiyoloji Enstitüsü'nde görüntüleme teknolojileri ve doku temizleme üzerine çektiği fotoğraflarla gerçek dünyayı ve mikroskobik olanı birleştirdi. Halen Almanya Helmholtz Doku Mühendisliği Enstitüsü Direktörü olan Dr. Ertürk’ün ekibinde çeşitli uluslardan 20 bilim insanı bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2021, 12:03

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER