banner368

Karasulu bilim insanı Ertürk'ten aşı açıklaması!

Almanya’da kanser hücrelerinin görüntülenmesi ve yapay organ çalışmalarını sürdüren Karasulu bilim insanı Dr. Ali Ertürk, coronavirüs aşıları konusunda bir açıklama yaptı. Dr. Ertürk konuyla ilgili olarak hazırladığı videoyu sosyal medya hesabından paylaştı.

Karasulu bilim insanı Ertürk'ten aşı açıklaması!

   Dr. Ertürk son zamanlarda kendisine aşılar hakkında birçok soru geldiğini söyledi. Bunlardan birincisinin aşı olup olmamak, ikincisinin de hangi aşı tercih edilmeli şeklinde olduğunu belirten Dr. Ertürk’ün açıklaması şöyle:

‘AŞILARDA SORUN YOK’

   “Birinci sorunun cevabını vermek kolay… Tabi ki aşı imkânımız varsa kesinlikle olmalıyız. Aşılar şu an insanlık tarihinde en çok hayat kurtaran çözüm olarak tarihe geçmiştir. Bunda şüphe yok. Tabi ki aşılar birçok bilimsel ve klinik çalışmaların sonucunda hazırlanıyor ve bilimsel kurullardan onay alıyor. Bu nitelikleri taşıyan aşıları kullanmakta herhangi bir sorun olmadığını bilelim. Onun için aşı imkânı varsa kesinlikle olmalıyız. Kendiniz için ve toplum için lütfen aşı olun.”

‘BİONTECH DAHA BAŞARILI’

   “Hangi aşıyı olalım sorusuna gelirsek. Şu anda Türkiye’de yapılmakta olan iki aşı var. Bunlardan birincisi Biontech, diğeri de Çin aşısı Sinovac. Biontech Çin aşısına göre daha başarılı. İstatistiklerde böyle gözüküyor. Yüzde 90-95 oranında hastalığı engelliyor. Çin aşısı ise yüzde 50-60 civarında başarı sağlıyor. Burada önemli olan hastalığı ağır geçirmemek. Bu anlamda Çin aşısının başarısı insanların hastalığa yakalanmasını engellemek bakımından diğer aşılara oran olarak yakın duruyor. Kısaca söylemek gerekirse Biontech opsiyonunuz varsa o aşıyı olun, yoksa gönül rahatlığı ile Çin aşısı olabilirsiniz.”

‘YENİ AŞILAR DA OLABİLİR’

   “Bu anlamda aşı konusunda kafa karışıklığı olmamalı. Aşı imkânınız varsa mutlaka olun. Tercih olarak Biontech olmazsa Sinovac. İleride daha değişik aşılar onaylanırsa ve Türkiye’ye gelirse onlar da kullanılabilir. Örneğin Moderna aşısı ve Rus aşısının dada başarılı göründüğünü söyleyebilirim.”

ALİ ERTÜRK KİMDİR?

   Karasulu Dr. Ali Ertürk Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü mezunu. Lisansüstü eğitimini AMD’de aldı. Daha sonra Almanya’ya geçerek Münih’teki Helmholtz Merkezi Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Enstitüsü’nün başına geçti. Dr. Ertürk biri Türk olan 17 kişilik ekibiyle en küçük kanser hücrelerinin tespitini sağlayan vDISCO adını verdiği görüntüleme teknolojisini geliştirdi. Bu teknolojiyle biyopsi ile alınan parçalar daha detaylı şekilde incelenebilecek ve kişiye özgü ilaçlar geliştirilebilecek. Aynı teknoloji desteğiyle bunama, felç, şeker hastaları tedavi edilebilecek.

Tıkla: https://www.facebook.com/aliert/videos/10159912323388933

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2021, 15:33

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER