Karasulu bilim insanından büyük başarı: Türkiye birincisi, dünya altıncısı

Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Karasulu Prof. Dr. İsmail Çakmak “dünyanın en etkili bilim insanları” listesinde Türkiye birincisi, kendi alanında ise dünyada altıncı olarak başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Karasulu bilim insanından büyük başarı: Türkiye birincisi, dünya altıncısı
banner238

   Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda’dan bilim insanlarının yer aldığı bir ekip, bilimsel makalelerin sayısı, atıf sayısı, yazar sırası, yazar sayısı, kendine atıf oranı gibi değişkenlerden oluşan ve kompozit indikator bilimsel etki endeksi kullanılarak, dünyanın en etkili bilim insanları belirledi.  Araştırmada 100 bin bilim insanı 22 anabilim dalı ve 176 alt bilim dalında listelendi.

100 BİN BİLİM İNSANI ARASINDA

   Stanford Üniversitesi’nin koordinasyonunda yürütülen ve Plos Biology isimli bilimsel dergide yayımlanan çalışmada 1996-2017 yılları arasında en az 5 makale yayınlamış olan yaklaşık 7 milyon araştırıcı üzerinde yürütüldü ve 100 bin bilim insanı listelendi. Türkiye’den 196 bilim insanının yer aldığı dünyanın listede, Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Karasulu Prof. Dr. İsmail Çakmak Türkiye’den birinci, alanında ise dünyada altıncı sırada yer aldı.

   Geçmişte aldığı uluslararası ödüllerle Karasuluları gururlandıran İsmail Çakmak’ın elde ettiği başarı ilçede büyük bir sevinçle karşılandı.

İSMAİL ÇAKMAK KİMDİR?

   Prof. Dr. İsmail Çakmak, bitkilerin beslenmesi ve beslenme fizyolojisi alanındaki çalışmalarıyla biliniyor. Son yıllardaki araştırmaları bugün dünyada yaklaşık 2 milyar insanı etkileyen ve gizli açlık olarak bilinen mikro besin elementleri noksanlığı konusuna odaklandı. Prof Dr. Çakmak 12 yıldır 15 ülkede yürütmekte olduğu araştırmalarla insanlar tarafından sıklıkla tüketilen mısır, buğday, pirinç gibi tahılların tarımsal stratejilerle çinko, selenyum ve iyot bakımdan zenginleştirilmesi ve insanlarda yaygın gizli açlık probleminin azaltılması konusundaki çalışmalarında önemli bir başarıya imza attı.

   Scopus veri tabanına göre uluslararası bilimsel dergilerde 200’ün üzerinde makalesi yayınlanan Çakmak’ın bu makalelerine Scopus’a göre 17 bin 400 kez ve Google Akademik verilerine göre 32 bin 200 kez atıf yapıldı. H-indeks değeri, Scopus’a göre 70 ve Google Akademik’e göre 91. 

   Prof. Dr. Çakmak 2017 ve 2019 yıllarında,  Clarivate Analytics (Thomson Reuters) tarafından,  makaleleri dünyada en çok atıf alan bilim adamları (Highly Cited Researchers)  listesine seçildi.

ALDIĞI ÖDÜLLER

   Prof. Dr. İsmail Çakmak 1999 yılında TÜBİTAK Bilim Ödülü’ne,  2005 yılında Gübre Endüstrileri Birliği Uluslararası Norman Borlaug  Bitki Besleme Ödülü’ne (Paris), 2007 yılında Avusturalya-Crawford Fund  “Derek Tribe” madalyasına (Canberra),  2014 yılında Almanya-Alexander von Humboldt Vakfı “Georg Forster Araştırma Ödülü’ne” (Berlin), 2016 yılında Uluslararası Bitki Besleme Enstitüsü- Bilim Ödülü’ne  (Atlanta) ve 2016 yılında Dünya Bilimler Akademisi Tarım Bilimleri Bilim Ödülü’ne layık görüldü (Trieste).  Çakmak 2012 yılında Avrupa Akademisi’ne ve Türkiye’de Bilim Akademisi’ne üye seçildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2020, 10:41

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gülten veisoğlu
Gülten veisoğlu - 4 ay Önce

İsmailcim kutlarım seni bizlerin gururusun Allah yolunu acık etsin sana önce sağlık sonra hedeflerine gitmeni dilerim sevgilerimle kardeşim

Necdet Demir
Necdet Demir - 4 ay Önce

İnsanlık adına yapılan her çalışma insanı yüceltir.Çalışmalarının ve başarılarının devamını dilerim.Sevgiler

SIRADAKİ HABER