Matematikle aramızı kim nasıl açtı?

Gazetelerde 1000'den büyük sayılar rakam ve yazı ile melez bir şekilde yazılıyor. 10.500 yerine 10 bin 500. Bunun bir sonucu olarak, sayıların gerçek büyüklüğüne dair bir anlayış gelişmiyor. Kişi arkalarındaki sıfırlan görmeyince büyüklük farkları algılanamıyor.

Matematikle aramızı kim nasıl açtı?
banner189

Matematik sevilmeyen bir ders mi?

   Soru şu şekilde de sorulabilir: Öğrenciler matematiği neden sevmez?

   Toplumun büyük bir kesiminin matematikle arasının hoş olmadığı sır değil.

   Konuyla ilgili bir makale yazan Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lale Akarun soruna ilginç bir yaklaşım getirmiş.

ÖĞRETMEN BÖYLE DÜŞÜNÜRSE

   Kızımın matematik öğretmeni, “matematiği kimse sevmez" demişti de dehşete düşmüştüm. Matematik sevilmeyebilir mi? Matematik öğretmeni bile böyle düşünürse, evet; sevilmeyebilir. Kimsenin öğrenmek istemediği, fırsatını bulunca kaçtığı bir ders…” (*)

   Prof. Dr. Akarun makalesinde yazılı basının yani gazetecilerin sayıları kullanış şeklinin özellikle öğrenim çağındaki çocuklarda yanlış bir algıya yol açtığını söylüyor. Gazeteciliğin sözel puanla girilen bölüm olduğunu oysa gazetecilerin görevinin, bilimsel konularda da toplumu aydınlatmak olduğunun altını çizen Akarun sorunu şöyle tanımlıyor.

SAYILAR MELEZLEŞTİ

   “Gazetelerde sayılan bile usulünce görmek zor. Türk Dil kurumu, saat, para tutan, para ve istatistiki verilere ilişkin sayıların rakamla yazılacağını söylüyor. Ancak gazetelerde 1000'den büyük sayılar bu şekilde değil, rakam ve yazı melez bir şekilde yazılıyor: 10.500 yerine 10 bin 500. Bunun bir sonucu olarak, sayıların gerçek büyüklüğüne dair bir anlayış gelişmiyor. Bin, milyon, milyar, trilyon, sayı ifade eden sıradan kelimeler olarak öğreniliyor. Arkalarındaki sıfırlan görmeyince büyüklük farkları algılanamıyor.

SIFIRLARI ATTIK AMA…

   Bu nedenle olsa gerek, yeni Türk lirasına geçişin, senelerce sürdüğünü hatırlatan Prof. Dr. Akarun “Çok büyük bir çoğunluk için, milyon sayı ifade eden bir sözcük değil, Türk lirasının adıydı. Gazetelerde hala sayısal yanlışlar çok yaygın: Manşette ‘500 bin’, yazının içinde aynı büyüklük için ‘500 milyon’ görmek sıradan bir olay” değerlendirmesinde bulunuyor. Akarun grafiklerde de benzer yanlışlar yapıldığını ve sadece renkli resimlerle ifade edilen grafik bilgilerinde neyin ifade edilmek istendiğinin anlaşılamadığını hatırlatıyor.

ORANTI YOK

   Akarun’a göre çizilen pasta grafiklerde dilim büyüklüğü, o dilimlere karşılık gelen yüzdelerle orantılı değil. Dilimlerin üstündeki sayıların toplamı 100’ü bulmuyor. Sağlık bakanının açıkladığı günlük rakamlar, aslında bir eğri oluştursa da, çubuk şeklinde çizilip üstüne bir de sayılar yazılıyor anlaşılsın diye. Salgınla ilgili gazete haberlerinde şöyle cümleler okuyoruz: Grafiğin dikey olması, çok hızlı arttığını gösterirken, yatay olması ise, yavaş değiştiğini göstermektedir. Demek ki bir grafiğe bakınca bunlar anlaşılmıyor; ayrıca anlatılması gerekiyor.

   Prof. Dr. Lale Akarun makalesini “Umarım önümüzdeki yıl eğitimciler değişik sınıfların matematik müfredatına buradan örnekler koyarak, sayılarla aramızı düzeltirler” diyerek tamamlıyor.

(*) Cumhuriyet Bilim Teknoloji

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER