banner469

Pamuk’un üç tonluk beyni!     

Günlük hayatımızın bir parçası haline gelen bilgisayarın geçmişi hakkında neler biliyoruz? Türkiye bilgisayarla ne zaman tanıştı? İlk bilgisayarı hangi kişi ve kurum kullandı?

Pamuk’un üç tonluk beyni!     

Gelin bu sorulara yanıt vermek için geçmişe doğru bir gezintiye çıkalım.

ÖNCÜ KURUM KARAYOLLARI

Türkiye’ye ilk bilgisayar 30 Eylül 1960’ta Karayolları Genel Müdürlüğü’ne gelen IBM 650’dir. Yol yapımında gereken hesaplamaları daha hızlı yapabilmek için getirtilmişti. Tam 12 yıl kullanıldı. Üç ana parçadan oluşan bilgisayarın ağırlığı 2,9 tondu.

İkinci bilgisayar ise akademik amaçlı kullanmak için İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Taşkışla binasına getirilmişti. Bu bilgisayar IBM 1620 idi. İ.T.Ü'den sonra ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi bilgisayara sahip oldu. Türkiye'deki dördüncü bilgisayar ise Devlet Planlama Teşkilatı'na geldi.

HANİ BUNUN BEYNİ?

IBM 650 ile çalışan ilk Türk bilgisayar programcısı olan ve halen Başkent Üniversitesi’nde dersler veren Öğr. Gör. Nuri Kaya Han Kılan’dır.

Kaya Han Kılan o günlere ait bir anısını şöyle anlatıyor:

 “Bilgisayarın gelişi Ankara halkı arasında büyük yankı uyandırdı. Duyanlar makineyi görmeye geliyordu. Bu makineni halk arasındaki ismi ‘elektronik beyin’di. Gelenlerden yaşlıca bir beye makineyi gösterdiğimizde ‘Ben ille de beynini görmek istiyorum. Her şeyi gösterdiler beynini göstermediler’ şeklinde tepki vermişti.”

NOBELLİ YAZARIN BABASI

Hikâyenin bir başka ilginç noktası var. O sırada IBM firmasının Türkiye’deki Genel Müdürü Gündüz Pamuk’tur. Gündüz Pamuk Şevket ve Nobel ödüllü ilk Türk yazarı Orhan Pamuk’un babalarıdır. Gündüz Pamuk’un bir başka hüneri de besteleridir. 70’li yıllarda dillere pelesenk olmuş bir Erol Evgin şarkısı olan ‘Şoför Mehmet’in de bestekârıdır.

BİLGİSAYARIN ATASI ABAKÜS

İlk Bilgisayarların abaküs olduğu söylenir. Fakat günümüze uyarlanınca ilk bilgisayarlar Charies Babbage tarafından üretilmiş olunan bilgisayardır. Charles Babbage ilk olarak 1833 yılında bir bilgisayar tasarladı. Babbage bu prototipi 1870 yılına kadar geliştirerek Charles sayıları ekleyip çıkaran ve işlem yapan bir fark makinesi üretti. Ve bu makineyi basitleştirmek yerine daha fazla geliştirmek amacı ile bilgisayara geçiş yaptı. Bu bilgisayar toplama ve çıkarma gibi basit işlemleri yapıyordu.

SAVAŞ SIRASINDA VERİLEN EMİR

Kısa adı ENIAC olan (Electronic Numerical Integrator And Computer (Elektronik sayısal entegreli hesaplayıcı) 1941 yılında savaş sırasında yapım emri verilen, 1945'de şekillenen ve 1947 yılında basına tanıtılan ilk elektronik bilgisayar günümüzdeki bilgisayarların atası olarak bilinir.

İlk elektronik veri işleme kapasiteli ve elektrikle çalışan ENIAC, ABD'li bilim insanları tarafından icat edildi. 167 m2 lik bir alana ancak sığabilen ENIAC'ın ağırlığı da 30 tondu.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2021, 14:34

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER